Одним із важливих внутрішніх фронтів цього року є судова реформа, зокрема повне перезавантаження ключових судових органів — Вищої ради правосуддя (ВРП) і Вищої кваліфкомісії суддів (ВККС). Однак плани судової мафії щодо цього процесу зовсім інші, пише очільник «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін у своїй статті для ZN.UA «Прогноз-2023: українська корупція під мікроскопом Заходу».
Автор зазначив, що розпочаті ще в 2021 році перезапуски ВРП та ВККС стали одним із основних аргументів на користь надання Україні статусу кандидата в Євросоюз. Від якості та успішності імплементації цієї реформи залежить, чи почнуться переговори про членство.
«І тут на нас чекає ще один бій. Уже у січні відбудеться з’їзд суддів, на якому судді мають обрати вісім членів ВРП, — без цього орган не зможе відновити свою роботу. Однак у судової мафії зовсім інші плани — вони у відновленні роботи ВРП не зацікавлені. Передусім тому, що більшість їхніх ставлеників не змогли пройти Етичну раду», – пише автор.
За словами Шабуніна, якщо судовій мафії таки вдасться заблокувати призначення нових членів ВРП, це забере у нас іще пів року, а то й рік як мінімум. А Україна сьогодні не може дозволити собі такої розкоші, бо Вища рада правосуддя — це єдиний орган, який може звільнити чи бодай відсторонити від посади суддю-колаборанта, призначити або перевести суддів туди, де їх критично бракує, або ж покарати суддю за дисциплінарні порушення.
«На початку 2023-го на нас також чекає гаряча фаза конкурсу до ВККС. Нещодавно конкурсна комісія оголосила перелік із 64 кандидатів, що відібрані до наступного етапу та мають пройти співбесіди. Ми дещо розчарувалися, побачивши в цьому переліку деякі прізвища, втім, сподіваємося, що члени комісії докладуть зусиль, аби відрізнити зерно від полови, та рекомендують до призначення найкращих, яких на конкурсі достатньо. Ми їм у цьому всіляко допомагатимемо», – додав Шабунін.
Раніше посли країн G7 висловили надію на те, що з’їзд суддів скоро призначить вісьмох нових членів Вищої ради правосуддя. У «Великій сімці» нагадали, що це – одна з ключових реформ, від яких залежить подальший рух України до членства у ЄС.