UA / RU
Підтримати ZN.ua

Серед власників британських "золотих віз" виявився десяток підсанкційних російських олігархів - Reuters

Система "золотих віз" залучила велику кількість заявників із країн, де високий ризик відмивання грошей та фінансування тероризму,

Серед власників британських “золотих віз”, які видавалися інвесторам-мільйонерам за ввезення капіталу, дехто міг отримати свій стан за рахунок корупції та організованої злочинності. Британський уряд виявив кілька таких, пише Reuters.

Читайте також: Дії на випередження: європейські банки, і не тільки, посилили умови для російських клієнтів

За словами міністра внутрішніх справ Суелли Браверман, десять бізнесменів, які потрапили під санкції після вторгнення Росії в Україну, також скористалися цією системою.

Минулого року, за кілька днів до вторгнення в Україну, уряд скасував візи, які давали можливість отримати посвідку на проживання тим, хто інвестував не менше £2 млн ($2,43 млн) через побоювання уряду з приводу притоку “брудних” російських грошей.

За словами Суелли Браверман, уряд виявив деяку кількість осіб, які потенційно могли б отримати багатство за допомогою корупції або іншої незаконної фінансової діяльності, а також організованої злочинності.

За словами Браверман, перевірка показала, що схема “залучила непропорційно велику кількість заявників із країн, зазначених у Національній оцінці ризиків відмивання грошей та фінансування тероризму Великобританії”.

Уряд відмовився оцінити, скільки віз було видано особам із кримінальним минулим, але Браверман зазначила, що серед тих, хто скористався системою “золотих віз”, є десять олігархів, які потрапили під санкції після вторгнення Росії в Україну.

Читайте також: Коломойський, Боголюбов і Григоришин купили паспорти Кіпру - The Guardian

Загалом, за даними британського уряду, було видано понад 12 000 “золотих віз”, із них – понад 2500 росіян.

“Золоті візи”, запроваджені у 2008 році, залучили до Британії багатіїв із Росії, Китаю та Близького Сходу. Російські та китайські бізнесмени за останні два десятиліття витрачали у Британії десятки мільярдів фунтів стерлінгів, скуповуючи замки та футбольні клуби.

Це допомогло Лондону зберегти свою позицію однієї із найбільших фінансових столиць світу.

У рамках програми іноземці, які вклали £2 млн в активи у Великій Британії, могли подати заяву на отримання постійного посвідки на проживання після п'яти років перебування в країні. Вкладення £10 млн дозволило подати заявку за два роки.

Правила здобуття «золотих віз» двічі переглядалися. Вперше це сталося 2015 року після окупації Криму Росією. Тоді влада Британії почала перевіряти, як заявники отримали свої гроші. З 2019 року, після отруєння колишнього співробітника ГРУ Сергія Скрипаля та його дочки, кандидатів на отримання віз зобов'язали довести, що вони володіли цими грошима протягом як мінімум двох років до подання заявки на візу.

2020 року британський парламентський комітет з розвідки та безпеки у своїй доповіді назвав програму видачі «золотих віз» ідеальним механізмом для відмивання коштів, а Лондон – місцем «прання» офшорних грошей.

17 лютого 2022 року Великобританія оголосила про відмову від програми видачі віз для інвесторів в обмін на ввезення капіталу.