UA / RU
Підтримати ZN.ua

Савченко більше не просто символ, а політичний гравець – Newsweek

Герой війни може зламати нинішню корумповану систему, але не відомо, що прийде їй на зміну.

Надія Савченко тепер не просто символ, а й неймовірно популярний політичний гравець з моральним кредитом, який потенційно може стати одним із найбільш важливих лідерів в історії України.

Про це на сторінках Newsweek пише аналітик компанії з оцінки міжнародних ризиків Verisk Maplecroft Дараг МакДоувелл.

Він переконаний, що Савченко вже обрала політичну роботу. На це вказує її припущення, що вона може балотуватися в президенти України, "якщо українцям буде це треба". Але наступні вибори через три роки. Тим часом, визволена з російського ув'язнення героїня війни буде працювати в парламентському комітеті з питань оборони і зосередиться на поверненні інших незаконно ув'язнених в Росії українців.

На думку експерта, це досить "хитрий хід", оскільки він дозволяє їй зміцнити свої політичні позиції за допомогою популярних і несуперечливих дій. І якщо чи коли Савченко досягне достатньої політичної сили, її головним опонентом буде не конкретних політик, а ціла українська система загалом. Автор підкреслює, що після революції українська "система", яка складається з корумпованих структур уряду і бізнесу і шкодять країні з дня проголошення її незалежності, лишилася на своєму місці. Після того, як Арсеній Яценюк пішов у відставку, президент Петро Порошенко призначив свого близького соратника на посаду прем'єр-міністра, тим самим пославши сигнал корумпованим чиновникам, що "все лишиться, як до революції".

Така політична "система" має згубний вплив на Україну. Внутрішня нестабільність і російська агресія вже підірвали інвестиційний клімат разом з відсутністю суттєвих реформ. Це обійшлося Україні в 12,5% ВВП минулого року. Інвестори і підприємці готові спробувати вести бізнес, попри високі ризики, але політична сфера в нинішньому стані створює їм перешкоди.

Автор пише, що суть української "системи" в тому, щоб поєднати бізнес і політику заради економічних інтересів істеблішменту "інсайдерів" і відсікти будь-які спроби створити можливості для конкуренції. Поки еліти розуміють, що такий стан речей став перешкодою для розвитку, чиновники при владі все ж мають причини бажати зберегти все, як є.

В цьому контексті Савченко стала головним політичним актором, який чистий і необтяжений зв'язками в старому політичному статус-кво. Її непокірна поведінка під суду в Росії і численні голодні страйки продемонстрували її готовність терпіти труднощі і жертви аж до пожертви власним життям заради країни. Це дуже контрастує з чинними політичними елітами. Вона показала досить сильний характер і впертість, щоб боротися з труднощами.

Тим часом, Петро Порошенко і Юлія Тимошенко змагаються в тому, "хто обійме Савченко сильніше". Саме включення її в склад партії "Батьківщина" перед виборами в 2014 році було спробою отримання вигоди від її популярності. Однак "Савченко-особистістю" буде значно складніше маніпулювати, ніж "Савченко-символом". Та й то, це можливо лише в тому разі, якщо вона біде прихильною до нинішніх політиків.

Експерт нагадує, що у війні в Донбасі головним чином з українського боку брали участь добровольчі батальйони і молоді офіцери, які не люблять політиків і некомпетентного військового істеблішменту, корумпованість яких коштувала життям багатьом солдатам на полі бою. Автор припускає, що Савченко могла б влаштувати "путч офіцерів", спробувавши після нього встановити верховенство закону, що придушить корупцію. Однак більш вірогідним наслідком такого сценарію стала б ще більша політична і економічна криза, яка б наблизила Україну провалу. В разі "третього Майдану", Савченко могла б повалити Порошенка, але це не принесло б користі.

Експерт зауважує, що політична "система" в Україні базується на змовах і інтригах інсайдерів. І, за іронією долі, покласти їй край може 35-річний герой війни, який раніше був аполітичним. Однак, на думку автора, питанням лишається, що прийде на зміну цій корумпованій системі, якщо Савченко її знищить.

Раніше експерт Atlantic Council і колишній головний редактор Radio Free Europe Radio Liberty Джефрі Гедмін писав на сторінках Newsweek, що Савченко доведеться змінитися, щоб стати хорошим політичним лідером. Перш за все їй потрібно зрозуміти, що її роль і відповідальність змінюються. Минулого тижня вона заявила, що готова померти за свою країну. Але їй якраз більше не потрібно доводити свою готовність до самопожертви. Вона не зможе повести за собою країну, якщо не зможе показати мудрість, дисциплінованість і стриманість. Це ті якості, які допоможуть їй звернути увагу на нове політичне життя, збалансувавши усі прагнення й реальність.

Раніше західні експерти коментували, що політичні плани Савченко видаються поганою ідеєю. Зокрема, колишній дослідник Центру Карнегі Метью Купфер, який сумнівається, що "герой війни буде здібним президентом".

"Є побоювання, що у Росії поменшає бажання обмінюватись в'язнями, чи випускати їх на волю, якщо перший же випущений стане президентом. Непокоїть і те, чи буде людина, яка зазнала стільки страждань у Росії, ідеальним лідером країни для переговорів по Мінську та у конфлікті з Росією. Україні потрібні чесні та здібні лідери. Думаю, Савченко чесна. Але ми не знаємо, чи вона є здібним політичним лідером ", - пояснив свою позицію Купфер.

Нагадаємо, вдень в середу, 25 травня, звільнена Надія Савченко прибула в Україну, куди її доставив президентський літак. Після прибуття у Київ, Савченко зробила першу публічну заяву на свободі, попросивши вибачення у тих матерів, чиї діти не повернулися додому. У свою чергу, видання The New York Times зернуло увагу на те, що обмін Савченко був організований так, щоб Росія не здавалася учасницею війни.