UA / RU
Підтримати ZN.ua

Санкції проти 19 компаній-надрокористувачів викликали гарячу дискусію в РНБО: подробиці голосування

Ім'я власника компаній у ході засідання не прозвучало жодного разу, голова СБУ згадував його виключно як громадянина РФ.

Рада національної безпеки і оборони в п'ятницю, 19 березня, підтримала введення санкцій проти 19 компаній, що володіють ліцензіями в сфері користування надрами. ZN.UA провело опитування джерел в складі Ради, Апараті РНБО й Офісі президента і з'ясувало кілька значимих обставин прийняття рішення.
У ході засідання ім'я бізнесмена Павла Фукса не називалася жодного разу. Колишній журналіст і депутат, а нині член наглядової ради "Укрзалізниці" Сергій Лещенко стверджує, що саме цьому бізнесменові належать компанії, що опинилися під санкціями.


Доповідачем був голова Служби безпеки України Іван Баканов. Він згадував власника і співвласника цих компаній виключно як «громадянина Російської Федерації».
Голосуванню передувала досить палка дискусія. Голова Верховної Ради Дмитро Разумков зазначив, що якщо власникам цих компаній не оголошено підозри у фінансуванні тероризму, то вирішувати проблеми з їх діяльністю, законністю отримання ліцензій та адекватністю плати за них необхыдно судовому порядку, а не за допомогою санкцій.
На це друг Разумкова Іван Баканов відповів, що закон про санкції дозволяє застосовувати їх у разі загрози національній безпеці.
Джерело ZN.UA повідомляє, що Баканов заявив наступне: видані ліцензії є «сплячими», родовища не розробляються, держава зазнає збитків. За словами очільника СБУ, це можна трактувати як загрозу нацбезпеці.
Сумніви щодо безальтернативності санкцій висловили віце-прем'єр Олексій Резніков і генеральний прокурор Ірина Венедіктова. І дуже обережно уточнюючі питання, покликані ідентифікувати бенефіціарів, ставив друг Павла Фукса, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Кому, як не Арсену Борисовичу знати, як могли бути частково передані бізнес-активи в тісному колі.


З 21 члена РНБО на засіданні були присутні 18: двоє перебували у відрядженні, в одного - COVID-19.
Голосування проходило індивідуально, за допомогою листів для голосування.
За інформацією ZN.UA, санкції підтримали 14 членів РНБО - дві третини від складу. Це мінімально необхідна для прийняття рішення кількість голосів.
Напередодні засідання президент Володимир Зеленський ввів до складу РНБО 21-го члена - віце-прем'єра - міністра цифровий трансформації Михайла Федорова.

Читайте також: Разумков пояснив відмову голосувати за санкції проти телеканалів Медведчука

Під санкціями опинилися компанії «Геоконнект», «Глобал Геоінвест», «Транссетгео», «Геопост», «Геовертікаль», «Геотаргет», «Надрапрайд», «Геофорс», «Геостенс», «Надравестгруп», «Бест ойл компанії», «Надрапростір», «Інфогеотренд», «Ейджін марка», «Екогазальянс», «Епівал енерджі», «Юнол Ойл», «Профіннафт», і «Бестгеотек». До них застосовані максимальні обмеження, передбачені законом про санкції.

Павло Фукс наполягає, що він не має відношення до цих компаній.

З великим ентузіазмом продовжимо синонімічний ряд: Ігор Коломойський ніколи не сидів в «Центренерго», брати Дубневичі ніколи не будували схем в «Укрзалізниці», Дмитро Фірташ не монополізував ринок облгазів, Рінат Ахметов ніколи не фінансував фракцію «Слуги народу», а Юрій Бойко ніколи особисто не купував бурові вишки.