Колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін в черговий раз нагадав, про потенційні загрози, які несе української державності російський варіант "формули Штайнмаєра". Він висловив упевненість, що РФ не зацікавлена у проведенні вільних і демократичних виборів в ОРДЛО. А також констатував, що сама по собі "формула" не має сенсу, не будучи структурним елементом "дорожньої карти" імплементації Мінських домовленостей.
Дипломат зазначив, давши добро на узгодження "формули" в Тристоронній контактній групі, президент Володимир Зеленський фактично погодився на умови Кремля щодо проведення саміту "Нормандської четвірки".
"На "формулу Штайнмаєра" погодилися. Очікувано. Тобто російську умову про проведення нормандської зустрічі виконали. Теж очікувано", - написав ексголоваа МЗС на своїй сторінці у Facebook ввечері у вівторок, 2 жовтня.
Говорячи про вибори в окупованих районах Донецької і Луганської областей, Клімкін звернув увагу на загрозу їх проведення фактично за російським сценарієм, що призведе до катастрофічних наслідків для України.
"Текст ми не бачили, але схоже, що вибори мають бути В ЦІЛОМУ вільними і чесними. Тобто Росія зробить їх невільними і нечесними. І взагалі не виборами", - застеріг ексміністр.
Клімкін наголосив, що проведення вільних виборів буде можливим тільки після виведення російських військ, роззброєння найманців і забезпечення безпеки шляхом встановлення повного контролю України та/або міжнародної спільноти на всій території українського Донбасу, включаючи ділянку кордону з РФ. Обов'язковими умовами є також участь українських партій у виборах, їх проведення Центральною виборчою комісією, можливо, за участю міжнародної адміністрації. В ОРДЛО також мають повноцінно працювати українські медіа, українські суди тощо.
"Відповіді на всі ці питання повинні бути чіткими і однозначними. Інакше легітимність цих виборів ніколи не буде визнана", - підкреслив Клімкін.
Дипломат констатував, що "формула Штайнмаєра" "позбавлена будь-якого сенсу" без вмонтування в "дорожню карту" Мінських домовленостей і без відповіді на питання щодо забезпечення безпеки в ОРДЛО для проведення місцевих виборів.
"Тобто питань стало більше, ніж було. Суспільство вимагатиме на них відповідей. Таких, які не вирішують проблему окупації Донбасу за рахунок України. Для всіх інших, навіть для наших друзів, це проблема, яку необхідно вирішити. Для нас - питання нашого існування як єдиної і соборної держави", - підсумував екс-міністр.
Увечері 1 жовтня президент Володимир Зеленський повідомив, що в Тристороння контактна група погодила "формулу Штайнмаєра" і розведення сил і засобів в районі Петрівського і Золотого. Мешканцям "сірої зони" Зеленський особисто гарантував безпеку. Він також анонсував розробку нового законопроекту про "особливий статус" Донбасу з урахуванням "формули Штайнмаєра". Заяви Зеленського спровокували масові протести в Києві й інших українських містах.
Ще 12 вересня Володимир Зеленський висловив готовність обговорювати "формулу Штайнмайєра" на майбутньому саміті "Нормадской четвірки". Реалізації "формули Штайнмаєра" вимагає РФ. У Кремлі заявили, що наполягатимуть на "письмових гарантіях" напередодні та під час саміту "Нормандської четвірки".
Міністр закордонних справ Вадим Пристайко дав згоду на "формулу Штайнмаєра" на зустрічі політичних радників лідерів "Нормандської четвірки" 2 вересня. Про це голова МЗС повідомив більш ніж через два тижні після зустрічі в Берліні. Пристайко також запропонував провести місцеві вибори на всій території України, включаючи окупований Донбас. При цьому він заявив, що "формулу Штайнмаєра" в 2016 році нібито погодив п'ятий президент України Петро Порошенко. Проте Порошенко категорично відкидав цей підхід, наполягаючи на тому, що вибори в ОРДЛО можна проводити лише після виведення російських військ і передачі контролю над кордоном Україні або ж миротворцям ООН. без виведення російських військ.
Детальніше про "формулу Штайнмаєра" та наслідки її можливого втілення читайте в статті Тетяни Сіліної "Формула вибору" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".