UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ряд кримчан зі "списку Савченко" значаться громадянами РФ, хоча українського громадянства їх ніхто не позбавляв

Цю "нестиковку" можна списати або на "людський фактор" виконавців, або на "таємну дипломатію" влади і триваючий розвал правової системи країни.

У списку санкцій Савченко-Сенцова-Кольченко серед інших є і представники окупованого Криму, які зрадили присязі народу України і службовці тепер в російських силових структурах. Це "прокурори" Наталія Поклонська і Арсеній Суходолов, "судді" Денис Діденко, Яніна Охота (Кожем'яко) і Олександр Тонкоголосюк, співробітники ФСБ Сергій Марков, Андрій Тишенин, Ст. Абдулаєв.

Та в додатку до указу вони значаться громадянами РФ. При цьому нічого не відомо про те, що вони вийшли/втратили українське громадянство законним шляхом - через подачу заяви про вихід з громадянства України та відповідний указ президента України.

Про це йдеться в статті Валентини Самар для DT.UA.

Читайте також: Росія визнала Сенцова та Кальченка громадянами України

"Звичайно, підстава для втрати громадянства України без усіляких прохань, закріплена в законі, в усіх у них є, до того ж залізна - добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави
(ст. 19 закону про громадянство України). Але, знову ж таки, нам невідомо про укази, якими б президент Порошенко покарав кримських відступників позбавленням громадянства. А без указу - ніяк. Тому, як свідчить ст. 2 того ж таки закону, "якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то в правових відносинах з Україною він визнається тільки громадянином України", - наголошується в статті.

Разом з тим, за законом про санкції, обмежувальні заходи з боку України застосовуються "щодо іноземної держави, іноземної юридичної особи, юридичної особи, яка перебуває під контролем іноземної юридичної особи або фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб'єктів, які здійснюють терористичну діяльність".

"Тобто за цим законом, щодо громадян України, підозрюваних у системних порушеннях прав людини, санкції запровадити неможливо. Але як тоді формувати список "Савченко-Сенцова" з прицілом на прецедент "закону Магнітського"? Судячи з усього, потужні уми в РНБО та АП пішли найпростішим шляхом - вписали українських громадян-зрадників громадянами РФ", - пише Самар.

За її словами, дотримуючись указу президента про запровадження персональних санкцій, де Поклонську та ін. названо громадянами Росії, ми маємо розуміти, що відтепер Україна:

- допускає ігнорування закону про громадянство;

- визнає автоматичну відмову від громадянства України (для цього достатньо здати при прийомі на роботу в російські органи українські паспорти. А всі, хто в погонах, зобов'язані були це зробити);

- вважає законною цю "процедуру", яку можна поширити на всіх охочих не тільки в Криму, а й в ОРДЛО.

"На жаль, усе можна списати на "людський фактор" виконавців, але це буде визнанням некваліфікованого добору людей, які готують документи для РНБО і перевіряють їх потім в АП… Або послатися на "технічну помилку", але тут слід розуміти, що для її усунення тепер треба пройти заново шлях введення в дію рішення РНБО. Якщо, звичайно, не взяти до уваги ще один варіант - написаному вірити. "Таємна дипломатія" президента Порошенка, на жаль, накрила і зовнішню, і внутрішню політику держави й слугує сором'язливим фіговим листком для визнання нинішнього розвалу правової системи. Втім, цей листок уже давно зсохся й відпав…", - підсумовує Самар.

Нагадаємо, президент України Петро Порошенко підписав указ про введення в дію рішення РНБО про застосування персональних санкцій проти фігурантів "списку Савченко-Сенцова".

Детальніше про "список Савченко" читайте в статті Валентини Самар "...А вийшло як завжди" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".