Росія стверджує, що не веде на своїй території військову діяльність, яка загрожує безпеці України, повідомляє російська служба «Радіо Свобода», посилаючись на відповідь Москви на офіційний запит України у межах Віденського документа.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба напередодні повідомив, що Київ відповіді не отримував, та ініціюватиме термінове засідання країн-членів ОБСЄ для обговорення військової активності РФ поблизу українських кордонів та в окупованому Криму.
У редакції ж стверджують, що відповідь Росії на український запит все ж була – хоча й негативна. І посилаються на наявний у розпорядженні документ.
«Росія стверджує, що не веде жодної «незвичайної військової діяльності» на своїй території і, навпаки, звинувачує Україну у підготовці силової операції на Донбасі», - йдеться у матеріалі.
Відмова відповідати на офіційний запит України у документі пояснюється тим, що той нібито «містить провокаційні заяви» щодо Криму. У Москві також вважають, що положення Віденського документа до неї не поширюються, оскільки РФ «не веде на своїй території незвичайної військової діяльності"».
Також у документі йдеться, що у Луганській та Донецькій областях нібито зосереджено понад 120 тисяч українських військових, готових до ведення бойових дій. А запит України названо відволіканням уваги «від підготовки силового розв'язання «внутрішньоукраїнського конфлікту» (так у Росії називають агресію проти України з окупацією частини територій – ред.)».
Нагадаємо, 11 лютого Україна запустила механізм зниження військових ризиків ОБСЄ, надіславши Росії офіційний запит щодо роз'яснення активності у прикордонних районах.
Згідно з Віденським документом, Росія протягом 48 годин мала у відповідь надати точні райони проведення військової діяльності, повідомити дати її завершення, а також найменування, підпорядкованість, кількість військових формувань і типи озброєнь і військової техніки, що використовуються.
У російському МЗС підтвердили отримання запиту, але заявили, що вважають його «необґрунтованим». Стягування до кордонів сусідньої держави стотисячної армії, перекидання бойових кораблів до берегів окупованого Криму та ракетних комплексів – у Білорусь, у РФ називають «звичайною» військовою детальністю.
Активно обговорюючи терміни, способи та цілі військової операції Росії проти України, експерти та політики здебільшого не звертають уваги на один аспект: вперше в історії людства повномасштабна війна може розвернутися на території країни, напханої ядерними, хімічними та нафтогазовими об'єктами. Які наслідки військові дії можуть мати для України, Європи та світу — читайте у статті Дмитра Менделєєва «Війна в «замінованій» країні...».