Росія і Китай хочуть, щоб у світі великі сили могли вирішувати, що малі можуть або не можуть робити, заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг на пресконференції в Брюсселі.
"Це реальність, яка впливає на нашу безпеку. Але що ми бачимо принципово, так це те, що дві авторитарні влади – Росія та Китай – діють разом. Їм не подобаються правила міжнародного порядку, вони не поділяють наші цінності, свободу, демократію. Це є причиною, через яку вони заперечують право суверенних демократичних націй обирати своє власне майбутнє", - каже він.
За словами Столтенберга, у НАТО відзначили зближення Пекіна та Москви за останні роки, зокрема проведення спільних навчань, спільну роботу на дипломатичній арені.
Генсек наголошує, що Альянс має реагувати на зближення Росії та Китаю, які, будучи авторитарними силами, заперечують право суверенних держав на самовизначення.
При цьому, за словами Столтенберга, НАТО має підтримувати діалог з Китаєм, щоб обговорювати контроль над озброєнням з огляду на те, що Китай зараз швидко розвиває нові ядерні можливості, ракети далекої дальності, ультразвукові ракети.
Держави Азіатського регіону побоюються, що початок нової фази війни Росії та України може спровокувати аналогічні кроки Китаю щодо Тайваню та навіть японських островів Сенкаку. У чому подібність та відмінність інструментів впливу Москви та Пекіна, читайте у статті Наталії Бутирської та Сергія Солодкого "Не тільки вторгнення в Україну: як Росія та Китай лякають Європу та Азію".