UA / RU
Підтримати ZN.ua

Робота ВАКС: як вирішити проблему із затягуванням винесення вироків

З першого рішення Вищого антикорсуду минуло вже два роки.

Нещодавно виповнилося два роки, як Вищий антикорупційний суд виніс своє перше рішення. На сьогодні ВАКС ухвалив їх вже 45. Однак на адресу ВАКС, Національного антикорбюро та Спеціалізованої антикорпрокуратури лунають претензії, що вироки стосуються виключно дрібних чиновників, тоді як по-справжньому «великої риби» ніхто не чіпає і справи затягуються. Вадим Валько у своїй статті для ZN.UA «Чому досі немає вироків у справах Мартиненка, Насірова, Труханова, і як це можна виправити» пояснив, як можна вирішити проблему.

«Тривалий розгляд справ викликаний різними чинниками: і об’єктивними (великі обсяги матеріалів, багато учасників, відпустки й лікарняні суддів та учасників справ, карантинні обмеження), і суб'єктивними (зволікання, зловживання, неявки без поважних причин, недостатня реакція суддів та низька ефективність дисциплінарних органів тощо). Наразі судді ВАКС розглядають 184 кримінальні провадження, в яких обвинувачуються 440 осіб. І щомісяця надходять нові справи», – зазначив Валько. 

За його словами, зовсім скоро до суду передадуть ще дві гучні справи: щодо екснардепа Максима Микитася та нардепа Ярослава Дубневича. Також автор не виключає, що наступного року до ВАКС скерують обвинувальні акти у справах плівок Окружного адмінсуду Києва, екссудді Миколи Чауса, короля контрабанди Вадима Альперіна, брата голови ОАСК Юрія Зонтова, два епізоди щодо виведення коштів із «Приватбанку» та справу «ВіЕйБі-банку».

Валько зазначив, що на всі ці провадження, дуже ймовірно, чекатиме такий самий тривалий розгляд, як у справах Олександра Онищенко, Романа Насірова тощо. Автор зазначив, що, аби цьому хоч якось запобігти, необхідно зробити кілька речей. Зокрема, суд має отримати реальний інструмент для боротьби з випадками хамської чи неетичної поведінки учасників справ Для цього Верховна Рада повинна вже цієї осені ухвалити законопроєкт № 5490, який суддям ВАКС дасть право притягувати порушників до адміністративної відповідальності за вияв неповаги до суду.

Також, за словами автора, потрібно істотно підвищити розмір грошового стягнення, яке можна накладати на визначених Кримінальним процесуальним кодексом учасників справи на випадок їх неявки на судове засідання без поважних причин. 

«На сьогодні таке стягнення становить від 0,5 до 2 розмірів прожиткового мінімуму (тобто максимальне стягнення — 4 758 грн) для працездатних осіб, що не має достатнього стимулюючого ефекту», – пояснив Валько.

Автор також зазначив, що потрібно вдосконалити механізм притягнення адвокатів до відповідальності за неявки на судові засідання без поважних причин та порушення правил адвокатської етики. Адже зараз судді роблять те єдине, що дозволяє їм закон, — звертаються до дисциплінарних органів адвокатури. 

«За два роки судді надіслали близько сорока звернень до кваліфікаційно-дисциплінарних комісій, за якими до відповідальності притягнули тільки трьох адвокатів. Це й не дивно, адже велика частина адвокатської спільноти наразі є звичайнісіньким закритим кланом, чого лише варті успішне складання адвокатського іспиту Іллею Кивою чи делегування від адвокатури до ВРП Павла Гречківського та Олексія Маловацького», – додав Валько.

Він також зазначив, що Вища рада правосуддя як дисциплінарний орган щодо суддів теж потребує очищення. За два роки судді ВАКС 12 разів зверталися до ВРП із заявами про втручання в їхню діяльність, однак реакція була тільки у трьох випадках. Натомість члени ВРП атакують незалежних суддів, через що ВАКС змушений був звертатися по захист до президента як гаранта Конституції.

«Для зменшення навантаження на суддів ВАКС потрібно збільшити їх кількість і додати бодай дві-три додаткові колегії, які б розглядали справи по суті у першій інстанції, а самим суддям варто призначати засідання одразу на чотири–п’ять місяців наперед, оскільки у справах з великою кількістю учасників погодити зручні для всіх дати засідань інколи буває надзвичайно складно», – пише автор.

Вадим Валько також додав, що варто розглянути питання зміни процесуального законодавства, якими передбачити можливість розгляду найпростіших справ суддею одноосібно, а не колегіально, що теж могло б трохи розвантажити суддів.

Читайте також: Верховний суд виправдав екссуддю, якого ВАКС посадив на два роки

Нагадаємо, у вересні виповнилося рівно два роки, як Вищий антикорсуд почав свою роботу. До створення ВАКС у десятках справ НАБУ щодо суддів не було вироків. Антикорсуд тільки за два роки роботи встиг винести вже вісім вироків щодо представників Феміди через корупцію.

Загалом судді винесли 45 вироків: 39 обвинувальних і 6 виправдувальних. Станом на кінець серпня 2021 року законної сили набрали понад 20 вироків, а 14 осіб засуджені й отримали реальні терміни позбавлення волі. За перший рік судді винесли 16 вироків, за другий - 29, причому 12 з них упродовж трьох останніх місяців.