UA / RU
Підтримати ZN.ua

Разумков пояснив, чому був прийнятий законопроект про недоторканність авторства Порошенка

Верховна Рада ухвалила проект, автором якого свого часу виступив п'ятий президент України

Верховна Рада України прийняла закон про зняття недоторканності. Його автором в 2017 році виступив п'ятий президент України Петро Порошенко. Саме цей законопроект був прийнятий 3 вересня.

Закон авторства п'ятого Президента України Петра Порошенка був прийнятий Радою для економії часу. Про це на брифінгу заявив спікер Ради Дмитро Разумков.

"Це був найшвидший шлях зробити так, щоб народні депутати стали такими ж, як і всі інші громадяни країни. Ми могли піти іншим шляхом, але на це знадобився б рік, а може, й більше. Ми вважаємо, що тут не стільки важливо, хто є творцем закону і хто написав, а принципово, хто його прийняв", - сказав Разумков.

Однак і підготовка закону, його формулювання і виваженість теж мають значення. Свого часу законопроект, запропонований Порошенко, пройшов всі стадії, покладені під час підготовки, включаючи оцінку Конституційного суду, що дало можливість проголосувати оперативно.

Разом з тим КСУ висловив свої зауваження щодо можливого втручання в діяльність депутатів після скасування імунітету.

"Приймаючи рішення про скасування депутатської недоторканності, необхідно враховувати стан політичної і правової системи України - її здатність у разі повної відсутності інституту депутатської недоторканності забезпечити безперешкодне та ефективне здійснення народними депутатами України своїх повноважень, функціонування парламенту, а також реалізацію конституційного принципу поділу державної влади", - зауважив суд.

Суть прийнятого документа зводиться до вилучення із статті 80 Конституції двох частин, в яких йдеться про гарантії депутатської недоторканності і неможливість затримати, заарештувати і притягнути нардепів до кримінальної відповідальності без згоди Верховної Ради.

"Внести зміни до статті 80 Конституції України, виклавши її у наступній редакції: стаття 80. Народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп", - сказано в тексті документа.

3 вересня Верховна Рада України, і прогнозувало DT.UA, внесла зміни до статті 80 Конституції України, яким скасувала депутатську недоторканість із 1 січня 2020 року. Рішення підтримали 373 депутати із 404 присутніх в залі на той момент. Голосів проти не було, але троє депутатів утримались від голосування, а 28 взагалі не натиснули жодну кнопку, тобто не голосували.

На першій сесії Верховної Ради дев'ятого скликання 30 серпня народні депутати в першому читанні схвалили проект закону №7203 про внесення змін до ст.80 Конституції України, внесений до парламенту ще 8-го скликання п'ятим президентом України Петром Порошенко. За попередню версію закону проголосували 363 народних депутата нового скликання.

У червні 2018 року Конституційний суд України дав висновок щодо відповідності цієї ініціативи вимогам ст.157 і ст.158 Основного закону, однак попередня Верховна Рада його так і не проголосувала.

У понеділок, 2 вересня, парламентський комітет з питань правової політики рекомендував Верховній Раді прийняти в ціломузаконопроект про зняття недоторканності з народних депутатів. Планується, що проект закону проголосують вже завтра, 3 вересня.