UA / RU
Підтримати ZN.ua

Радник Порошенка сумнівається, що НАТО захистить Балтію від російської агресії

Заходу бракує сміливості в політичних рішеннях попри потужні економічну й військову машини.

Відсутність у Європи стратегії просування демократичних цінностей "до Уральських гір" ускладнює боротьбу України з РФ, заявив позаштатний радник Президента України й колишній голова СБУ й комітету з питань розвідки Ігор Смешко на міжнародній конференції "Мілітаризація окупованого Криму як загроза міжнародній безпеці".

На думку експерта, конфлікт на Донбасі вийшов за межі регіонального й зараз доречно говорити про війну Євроатлантичної цивілізації проти російської ідеологічної системи. Те, що Захід не відреагував на російсько-грузинський конфлікт й анексію Абхазії і Південної Осетії, спричинило ситуацію на сході України. Смешко запевняє, що в разі російського вторгнення в Балтійські країни НАТО не спроможне їх захистити.

"Через відсутність стратегії Заходу ми залишились один на один з Росією", - вважає Смешко.

За його словами, Захід не має жодної стратегії щодо України. Натомість ефективним методом просуванням європейських цінностей може бути успіх Української держави. Проте країні бракує політичних еліт, які вміли б після громадянського суспільства, яке скинуло диктатуру, будувати демократію, вважає Смешко.

"Якщо б ми в Криму захищались, то ми не мали б Донбасу. Україна повинна займати не пасивну, а атакуючу позицію. Відповідь України щодо федералізації мала бути атакуючою. Федералізації – ні, максимальним повноваженням на місцях – так", - вважає радник Президента.

Ігор Смешко наголосив, що Захід недооцінив значення відмови України від 176 ракет разом із підписання Будапештського меморандуму задля ствердження миру на східних кордонах Європи.

"Ніхто так не укріпив оборону США як Україна без ядерної зброї. Україна – останній романтик Європи", - додав радник Президента.

Читайте також: НАТО не буде спокійно спостерігати за ядерними погрозами з боку Росії – Столтенберг

Раніше експерти визначали, що для захоплення Балтії Росії вистачить 36 годин, і НАТО нічого не вдіє. Серед основних причин - географічна незручність відповіді на дії агресора й скорочення оборонного бюджету й чисельності армії НАТО.

Розвідка Естонії не виключає можливого російського вторгнення в Балтійські країни. Приводом для подальших військових маневрів Росії може стати неадекватна оцінка російських службовців ситуації Балтійських державах й відчуття уявної загрози з боку Заходу.

Генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг говорив, що Північноатлантичний альянс та ЄС спільно протистоятимуть гібридним війнам.