UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада звільнила усіх членів ЦВК

Голосування відбулось без присутності членів комісії.

Верховна Рада України звільнила усіх чинних членів Центральної виборчої комісії. Подання президента Володимира Зеленського підтримали 341 депутат. При цьому звільнення членів комісії відбулось без їхньої присутності, як це було прийнято раніше.

Водночас під час обговорення законопроекту представники низки партій завили, що відставка чинної ЦВК має ознаки політичної маніпуляції та ставить під сумнів результати проведених у 2019 році, проте рішення підтримали "Слуга народу, "ОПЗЖ" та "Батьківщина".

Згідно із законодавством Центральна виборча комісія України складається із 17 членів, проте одне місце залишалося вакантним. Отже, парламент звільнив Аллу Басалаєву, Наталію Бернацьку, Михайла Вербенського, Олега Діденка, Андрія Євстигнєєва, Ірину Єфремову, Ольгу Желтову, Олега Конопольського, Світлану Кустову, Ольгу Лотюк, Катерину Махніцьку, Віталія Плукаря, Євгенія Радченко, Тетяну Сліпачук, Леонтія Шипілова, Тетяну Юзькову.

Нагадаємо, 10 вересня DT.UA із джерел в Офісі президента (ОПУ) стало відомо, що Центральна виборча комісія (ЦВК) буде розпущена Верховною Радою найближчим часом. ОПУ підготував подання глави держави з вимогою про розпуск ЦВК.

Згодом член фракції "Слуга Народу" Олександр Качура зазначив, що подання президента мотивоване і що під час виборчої кампанії ЦВК незаконно скасовувала реєстрацію кандидатів від партії "Слуга Народу", а певні її рішення були оскаржені судом.

Натомість голова ЦВК Тетяна Сліпачук заявила про те, що політичне рішення про звільнення членів ЦВК ставить під питання легітимність виборчих процесів, проведених комісією, тобто і президентських і парламентських виборів. У ЦВК наголосили, що політичну відповідальність за розпуск ЦВК понесуть президент Зеленський і народні депутати.

Згодом фракція "Слуга народу" у Верховній Раді заявила, що планує запропонувати квотний принцип розподілу позицій членів нової Центральної виборчої комісії. Це означає, що кандидатів від президентської партії в складі комісії буде найбільше.

У вересні 2018 року Верховна Рада внесла зміни до законодавства, збільшивши кількісний склад Центральної виборчої комісії з 15 до 17 членів. Після цього парламент призначив 14 нових членів ЦВК. Всі фракції та групи Верховної Ради VIII скликання делегували своїх представників, за винятком "Опозиційного блоку". Наразі ЦВК складається із 16 членів, одне місце залишається вакантним.