UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада ухвалила за основу законопроект щодо реформи СБУ

Законопроект відбирає в СБУ не властиві їй функції.

Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроекту №3196-д “Про внесення змін до Закону України "Про Службу безпеки України" щодо удосконалення організаційно-правових засад діяльності Служби безпеки України”. Документ підтримали 285 народних депутатів.

Фракції голосували так:

Проект закону визначає, що Служба безпеки є державним органом спецпризначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку країни. Згідно з документом, СБУ повинна буде підкорятися президенту України і контролюватиметься парламентом.

Документ пропонує ліквідувати підрозділи Служби безпеки з боротьби із корупцією та організованою злочинністю. Крім того, документ визначає обмеження правоохоронної функції СБУ. Також проект закону пропонує до 2024 року поступово передати функції досудового розслідування Державному бюро розслідувань

Крім того, документ передбачає посилення контррозвідувального і антитерористичного спрямування Служби безпеки. Також законопроект пропонує розширити повноваження СБУ щодо застосування сил і засобів проти терористичних організацій, незаконних збройних і воєнізованих формувань, транснаціональних злочинних угруповань за межами України. Більш того, прийняття та реалізація законопроекту розмежує контррозвідувальні та оперативно-розшукові види діяльності СБУ.

Документом визначаються багаторівневі механізми превентивного реагування на загрози держбезпеки.

Також в документі визначені механізми, за якими СБУ протидіятиме розвідувально-підривній діяльності іноземних спеціальних служб, НВФ і терористам. При цьому для подібного протидії передбачено використання громадських організацій, політичних партій та ЗМІ.

Відповідно до законопроекту, в СБУ поетапно повинні скоротити штатну чисельність співробітників. Крім того, документ пропонує частково демілітаризувати СБУ і перевести спецслужбу на спеціальні звання.

Читайте також: Рада ухвалила закон про створення Бюро економічної безпеки України

Детальніше про перспективи реформи, а також про те, чому вона неповноцінна, читайте у статті Олени Щербан та Віталія Шабуніна "Реформа СБУ: ні вашим, ні нашим".