Верховна Рада України планує у вівторок, 23 квітня, звільнити відразу сім членів Рахункової палати України. Рішення вже одобрив бюджетний комітет парламенту, повідомив депутата із партії «Голос» Ярослав Железняк.
«Замість звільнення одного члена Рахункової палати буде одразу звільнення семи через закінчення строку повноважень (15 березня 2024 року): Богун, Дідик, Невідомий, Іванова, Огонь, Яремчук і Майснер», - повідомив парламентарій вранці.
Після звільнення семи членів у складі Рахункової палати залишиться п’ять, але вона все ще зможе приймати рішення. При цьому чотирьох із них призначили у грудні всупереч застереженням послів Великої сімки, які наполягали, що призначення має відбуватися лише після ухвалення реформи, що забезпечить прозорий і заснований на заслугах конкурс з належною перевіркою кандидатів.
«Реформа Рахункової дуже ймовірно буде проходити в умовах під гроші США…і не тільки», - припустив Железняк.
Рахункова палата — орган, який відповідає за аудит державного бюджету, зокрема міжнародної допомоги. В системі органів державної влади Рахункова палата посідає особливо важливе місце і мала б бути реально ефективною. Але чомусь його сприймають лише як "васала" Верховної Ради України. Де розпочинаються і де закінчуються повноваження та взаємовплив одного органу на інший і, головне — чи є ця взаємодія ефективною? Про це в статті "Рахункова палата. Як "васалу" Верховної Ради стати самодостатньою інституцією" писала аналітикиня Центру спільних дій Юлія Пʼєцко.
Водночас, як писав для ZN.UA Юрій Ніколов, отримавши свого керівника Рахункової палати, офіс президента остаточно закріпить перевагу Банкової у розподілі повноважень між гілками влади та «ручного» контролю за бюджетними коштами. Детальніше про це читайте у тексті «Оборонний інтерес, або Навіщо Банковій Рахункова палата».