Верховна Рада прийняла новий закон "Про судоустрій і статус суддів". Президентський законопроект №4734 підтримав 281 депутат.
Фракція "Блок Петра Порошенка" дала за закон 128 голосів (з 142 депутатів), "Народний фронт" - 78 (з 81), "Опозиційний блок" - 1 (з 44), "Самопоміч" - 2 (з 26), " радикальна партія "- 1 (з 21)," Батьківщина "- 12 (з 19), група" Відродження "- 23 (з 23), група" Воля народу "- 15 (з 19), позафракційні - 21 (з 41) .
Як зазначив спікер парламенту Андрій Парубій, цей закон дозволить повністю оновити суддівський корпус і зруйнувати одну з найбільш корупційних систем.
Закон передбачає проведення конкурсів для суддів, підвищення вимог до суддів і професійних стандартів суддівського корпусу, обмеження імунітету суддів.
Раніше Петро Порошенко заявив, що новою редакцією закону передбачаються "рішучі кроки з деполітизації судової системи", а також значно звужується вплив президента України на судову систему. Зокрема, скасовується процедура призначення суддів президентом на п'ятирічний термін, залишається лише право підпису під тією кандидатурою, яка виноситься на розгляд Вищої ради правосуддя.
Закон передбачає формування нового Верховного суду з новою структурою і створення замість трьох вищих спеціалізованих судів єдиного органу, у який увійдуть касаційні підрозділи для розгляду кримінальних, цивільних, господарських та адміністративних проваджень за касаційними скаргами. При цьому залишаться суди, які займаються кримінальними і цивільними справами, господарські та адміністративні суди.
Пізніше Рада повинна розглядати проект змін до Конституцію (в частині правосуддя).
Як пише в своїй статті для DT.UA Михайло Жернаков, президентський законопроект №3524 про зміни до Конституції в частині правосуддя хоч і тимчасово, але легітимує вплив президента на суди. Докладніше про судову реформу в Україні читайте у статті "За завісою судової реформи" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".
За даними опитування Центру Разумкова, судам довіряють 10,5% українців, не довіряють - 83,2%, що знаходиться приблизно на рівні довіри до прокуратури (9,9%), політичних партій (9,7%) і комерційних банків (10,1%).