Верховна Рада провалили голосування за законопроект №3971 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення окремих виборчих процедур”. За документ в першому читанні проголосували 108 депутатів, при необхідних 226. За повернення документа ініціатору на доопрацювання проголосували 204 депутати.
“Закон приймається з метою техніко-юридичного доопрацювання окремих положень Виборчого кодексу України, зокрема, удосконалення процедури висування та реєстрації кандидатів з урахуванням нового адміністративно-територіального устрою України. Також, проектом закону пропонується привести у відповідність до новел законодавства положення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в частині норм щодо повноважень старост та їх припинення”, - йдеться у пояснювальній записці.
Зокрема, законопроект передбачає внесення змін до Виборчого кодексу щодо:
- зміни меж дільничних виборчих комісій;
- уточнення обмежень щодо ведення передвиборчої агітації;
- уточнення вимог до інформації про кандидатів, яка розміщується на інформаційних плакатах, інформаційних буклетах та виборчих бюлетенях;
- висування кандидатів місцевими організаціями політичних партій;
- переліку документів для реєстрації кандидатів у депутати;
- вимог до виборчих бюлетенів та порядку їх виготовлення;
- організації та порядку голосування;
- реєстрації обраних на місцевих виборах депутатів відповідних місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.
Окрім того, законопроект передбачає внесення змін до Закону України «Про Державний реєстр виборців». Це має лібералізувати процедуру зміни виборчої адреси виборця без зміни офіційної реєстрації місця проживання.
Також пропонується внести зміни до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», які визначають порядок обрання старост шляхом непрямих виборів та визначають межі території, на яку поширюються їх повноваження.
Нагадаємо, у липні Верховна Рада ухвалила зміни до Виборчого кодексу. За відповідний законопроект тоді проголосували 308 депутатів.
Зокрема, в Україні відбулася партизація місцевих виборів - парламент 273 голосами схвалив поправку, яка опустила бар'єр пропорційної системи в громади з 10 тис. виборців.
Що стосується відкриття партійних списків і квоти фіксованого відсотка списку, то Рада не підтримала поправку, яку затвердив профільний комітет, запропонувавши знизити поріг до 5%. Залишилася діюча до цього квота в 25%.