Верховна Рада прийняла законопроект №3614 "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо приведення у відповідність положень бюджетного законодавства в зв'язку з завершенням адміністративно-територіальної реформи". За документ проголосували 320 народних депутатів.
"Законопроектом пропонується внести зміни до Бюджетного кодексу, якими уніфікувати визначення терміну "бюджети місцевого самоврядування"; визначити склади доходів і витрат окремо для бюджетів місцевого самоврядування (бюджетів територіальних громад сіл, селищ, міст та їх об'єднань) та районних бюджетів", - йдеться в пояснювальній записці.
Проект закону передбачає, що всі 1 470 ОТГ, території яких уже затвердив Кабінет міністрів, перейдуть на прямі міжбюджетні відносини з держбюджетом.
Згідно із законопроектом, доходи і витрати між бюджетами районів і ОТГ розмежують. Зокрема, районні бюджети не будуть отримувати базову дотацію і не будуть знаходиться на прямих міжбюджетних відносинах з держбюджетом.
Формування районних бюджетів буде здійснюватися за рахунок власних доходів:
- податок на прибуток підприємств і фінансових установ комунальної власності, засновником яких є райрада;
- плата за ліцензії та сертифікати господарської діяльності, видані РДА;
- орендна плата за користування майном, що перебуває в комунальній власності, засновником яких є райради;
- орендна плата за водні об'єкти, надаються РДА та райради (до розмежування між громадами);
- інші доходи.
Також районні бюджети будуть формуватися за допомогою дотацій і субвенцій, які можуть направлятися з інших бюджетів.
Отже, всі 1 470 територіальних громад будуть незалежними - органи влади районного рівня не матимуть на них ніякого адміністративного та фінансового впливу.
Як повідомляло ZN.UA, Верховна Рада мала голосувати пакетом 14 липня за проект закону №3614 і проекту постанови №3650 про формування нових районів. Однак в порядку денному 14 липня остання постанова не з'явилося, а 15 липня документ зняли з розгляду.
Через те, що у депутатів різні погляди на продовження реформи децентралізації, комітет і профільне міністерство вирішили ґрунтовно підійти до підготовки голосування і дати парламентарям вичерпну інформацію про те, як і на основі чого відбудеться другий етап децентралізації, в рамках якого Україна отримає нову карту громад і районів.
Подробиці про ситуацію і ризики, пов'язані з реформою децентралізації, читайте в матеріалі Інни Ведернікової "Судний четвер. Чи завалять мери децентралізацію?" для ZN.UA.