UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада прийняла за основу законопроект про Вищу раду правосуддя

Законопроект необхідний в рамках законодавчого забезпечення судової реформи, яка набрала чинності 30 вересня.

Верховна Рада України прийняла в першому читанні проект закону про Вищу раду правосуддя. Президентський законопроект №5180 схвалили 232 народних депутата.

Законопроект визначає статус, повноваження, засади організації та порядок діяльності Вищої ради правосуддя, який визначається як колегіальний, незалежний конституційний орган суддівського самоврядування.

Проектом передбачено, що Вища рада правосуддя буде приймати рішення про звільнення суддів з посади і надавати згоду на затримання чи арешт судді. На даний час згоду на затримання і арешт судді дає Верховна Рада.

До складу Вищої ради правосуддя, згідно з законопроектом, входить 21 член. З них 10 обирає з'їзд суддів, 2 призначає президент, 2 обирає Верховна Рада, 2 – з'їзд адвокатів, 2 – всеукраїнська конференція прокурорів ще 2 – з'їзд представників юридичних вищих навчальних і наукових установ. Голова Верховного суду входить до Ради за посадою.

Його членів призначають строком на 4 роки. Одна і та ж особа не може займати посаду члена Вищої ради правосуддя два терміни поспіль. У законопроекті прописаний порядок обрання членів Вищої ради правосуддя, а також їхні права та обов'язки, порядок звільнення.

Нагадаємо, що Верховна Рада україни 2 червня прийняла зміни до Конституції в частині правосуддя, а також пов'язаний закон "Про судоустрій і статус суддів". Замість Вищої ради юстиції в Україні з'явиться Вища рада правосуддя, повноваження якої будуть ширше, ніж у ВРЮ.

Зміни до Конституції в частині правосуддя вступили в силу з 30 вересня. Президентський законопроект про Вищу раду правосуддя зареєстрований в Раді 23 вересня і визначений главою держави як невідкладний.