Народні депутати на позачерговому засіданні 21 липня підтримали проєкт закону №3760 «Про державну підтримку інвестиційних проектів зі значними інвестиціями», також відомий як ініціатива щодо створення в Україні «інституту інвестиційних нянь».
«За» законопроєкт проголосували 244 депутати, він розглядався за скороченою процедурою.
Документ визначає організаційні, правові та фінансові засади державної підтримки інвестиційних проектів зі значними інвестиціями. І, відповідно, виокремлює нові види інвестора та інвестпроєкту: «інвестора зі значними інвестиціями» та «інвестиційного проекту зі значними інвестиціями».
Крім цього, пропонується закріпити статус державної установи, уповноваженої урядом на супровід інвесторів і проєктів. До штату цієї установи входитимуть інвестиційні менеджери.
Державна підтримка інвестора зі значними інвестиціями може бути такою:
- у формі податкових пільг (звільнення від сплати податку на прибуток підприємств та мита при ввезенні в Україну нового устаткування чи обладнання;
- надання права на користування земельною ділянкою для реалізації інвестиційного проєкту зі сплатою орендної плати за спеціальними умовами;
- забезпечення об'єктами суміжної інфраструктури (автомобільні шляхи, лінії зв'язку, засоби тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерні комунікації тощо) шляхом будівництва/реконструкції такої інфраструктури державним коштом.
При цьому загальний обсяг державної підтримки не повинен перевищувати 30% від суми інвестицій у проєкт.
Законопроєкт також визначає вимоги до інвестпроєктів та інвесторів, які можуть розраховувати на персональну «інвестиційну няню». Це:
- розмір інвестицій у проект – щонайменше еквівалент 30 млн євро;
- проєкт реалізується в Україні у сферах переробної промисловості, інфраструктури та логістики, поводження з побутовими відходами, туризму, охорони здоров'я, освіти, спорту (за винятком сфери відновлюваних джерел енергії, добувної промисловості, рослинництва та фінансової сфери);
- у процесі реалізації проекту має забезпечуватись створення щонайменше 150 робочих місць із середньою заробітною платою працівників не менш як на 15% вищою за середню заробітну плату у відповідній галузі в регіоні у попередньому календарному році;
- строк реалізації проєкту – не більше п’яти років.
Проектом також передбачається запровадження інституту спеціального договору, що укладатиметься між інвестором та Кабміном; регламентувати процедуру підготовки заявок та прийняття рішення щодо доцільності чи недоцільності укладення договору; визначити гарантії прав інвесторів зі значними інвестиціями.
Цей законопроєкт став втіленням життя ідеї «інвестиційних нянь», озвученої президентом Володимиром Зеленським на форумі в Давосі півроку тому.
Втім, в Україні вже створено дуже непогану правову базу для реалізації проєктів державно-приватного партнерства (ДПП), включно з концесію. Понад те, наше правове регулювання в цій сфері одне з найкращих у світі, зазначає авторка ZN.UA Ірина Запатріна.
Тож який же чудодійний засіб стимулювання залучення в економіку України стратегічних інвесторів пропонує законопроєкт та чи потрібне він взагалі, читайте у її матеріалі «Інститут «смотрящих» нянь».