Верховна Рада під час позачергового засідання прийняла в першому читанні законопроєкти про захист від кредиторів громадян, у яких є борги за кредитами в іноземній валюті, передає "Інтерфакс-Україна". Йдеться про проєкти закону №4475, №4398, №4399.
Так, за документ №4475 проголосували 265 народних депутатів. Проєкт закону передбачає обов'язкову реструктуризацію споживчих кредитів, наданих в іноземній валюті, за умови наявності у позичальника на момент надання позики перед кредитором. Згідно з документом, зобов'язання, які обов'язково повинні реструктуризувати, вважаються такими з дня набрання чинності законопроєкту.
Проєкт закону №4398 підтримали 260 народних депутатів. Він пропонує зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізосіб запропонувати позичальникові погасити заборгованість на суму не менше оціночної вартості активу, не пізніше, ніж за 30 днів до публікації оголошення про відкриті торги.
Також документ передбачає виключення зі складу ліквідаційної маси житла, яке є єдиним місцем проживання сім'ї боржника. Це пропонується зробити можливим з тим житлом, яке не перевищує 60 кв. м, або 13,65 кв. м на кожного члена сім'ї боржника для квартири або 120 кв. м для житлового будинку.
Також в документі йдеться про те, що боржник, який проживає в такому житлі за рішенням суду може виплачувати мінімальну суму щомісячного виконання плану реструктуризації. Однак це можливо в тому випадку, якщо у боржника недостатньо доходів для виконання умов реструктуризації.
За законопроєкт №4399 проголосували 256 народних депутатів. Документ пропонує дозволити банкам, які здійснюють реструктуризацію кредитів фізосіб в іноземній валюті, забезпечених іпотекою, не коректувати фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток) на суму згортання резервів з валового балансовою вартістю за такими діючими кредитами і на суму часткового прощення кредиту, що підлягає реструктуризації.
Сьогодні Верховна Рада також прийняла в цілому закон №4241, який повинен захистити українців від колекторів. У пояснювальній записці говориться про те, що метою законопроєкту є врегулювання правовідносин, що виникають при врегулюванні простроченої заборгованості для захисту прав споживачів-боржників і обмеження доступу до ринку потенційно недобросовісних колекторів.