UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада обмежила обіг пластикових пакетів в Україні

Згідно з законом, у магазинах та кафе пластикових пакетів не буде.

Верховна Рада ухвалила закон № 2051-1 «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Документ підтримали 297 народних депутатів.

Зокрема, закон забороняє розповсюдження в об'єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг:

Водночас заборона не поширюється на біорозкладні пластикові пакети. Також заборона не поширюється на надтонкі пластикові пакети шириною до 225 міліметрів (без бокових складок), глибиною до 345 міліметрів (з урахуванням бокових складок), довжиною до 450 міліметрів (з урахуванням ручок), що призначені для пакування або транспортування свіжої риби, м'яса та продуктів із них, сипучих продуктів, льоду та розповсюджуються в об'єктах роздрібної торгівлі як первинна упаковка.

У законі вказано, що пакети, які заборонені цим законом мають бути вилучені з обігу.

Закон передбачає, що пластикові пакети можна буде розповсюджувати лише на платній основі. Водночас роздрібні ціни на пластикові пакети не можуть бути нижчими за мінімальні, що встановлюються урядом. Ці норми не поширюються на:

Крім того, здатність пластикових пакетів до біорозкладання визначатиметься відповідно до гармонізованих європейських стандартів. У законі йдеться про те, що на пластикові пакети, які відповідають вимогам, необхідно наносити відповідне маркування. Воно має бути на кожному пакеті. Порядок маркування пластикових пакетів затверджується урядом. Водночас, закон забороняє наносити на пластиковий пакет слова «біо», «біопакет», «біорозкладний», якщо такий пакет не відповідає вимогам.

За порушення норм закону передбачені штрафи. Зокрема, за розповсюдження заборонених пакетів передбачено штраф від 500 до 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За повторне таке порушення протягом трьох років – від 1 000 до 2 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За безкоштовне розповсюдження пластикових пакетів штрафуватимуть від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів. Якщо порушення повториться протягом трьох років, то штраф становитиме  від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Штрафувати за порушення може керівник, заступники керівника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері держконтролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів. Також це можуть робити інші уповноважені керівником посадові особи цього органу після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.

У першому читанні законопроєкт про обмеження обігу пластикових пакетів Верховна Рада ухвалила в листопаді 2019 року. Тоді документ підтримали 365 народних депутатів.

Читайте також: Вчені запропонували очищати океан від пластику за допомогою бактерій

Нагадаємо, у ЄС ще в 2019 році остаточно обмежили використання деяких одноразових пластикових виробів. Зокрема, до 2021 року в Євросоюзі повністю заборонили одноразові пластикові тарілки, столові прилади, соломинки, повітряні кульки та ватні палички.

При цьому до 2029 року 90% використаних пластикових пляшок мають бути зібрані в сміття і відсортовані. Крім того, до 2025 року в складі пластикових пляшок повинно бути не менше 25% матеріалу, який можна переробити. До 2030 року такого матеріалу в пляшках має бути не менше 30%.

Також повідомлялося, мікробіологи знайшли новий спосіб очищення навколишнього середовища від мікропластику і хочуть використовувати для цього бактерії. Мікропластик - це пластикові фрагменти менше 5 мм, які потрапляють в навколишнє середовище в результаті виробництва і розкладання, наприклад, пластикових пакетів або пляшок, або під час щоденних занять, таких як прання одягу з синтетичних тканин.