UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада не змогла скасувати закон про посилення відповідальності за воєнні злочини та злочини проти людяності

Зокрема, документ передбачає відповідальність за агресію, геноцид, воєнні злочини та злочини проти людяності.  

Верховна Рада не змогла скасувати закон №2689 про імплементацію норм міжнародного гуманітарного та кримінального права в національне законодавство. За постанову про скасування документу проголосували 85 народних депутатів.

Закон №2689 запроваджує відповідальність за агресію, геноцид, воєнні злочини та злочини проти людяності.  

Деталізація в українському законодавстві серйозних порушень міжнародного гуманітарного права дозволить органам прокуратури та слідства давати належну кримінальну правову кваліфікацію злочинам, вчиненим на тимчасово окупованих територіях України та в умовах збройного конфлікту.  

Крім того, злочини, які до ухвалення закону розслідувалися за загальнокримінальними статтями, можуть перекваліфікувати на відповідні види злочинів проти людяності з більш жорсткими правовими наслідками.  

Закон також передбачає універсальну юрисдикцію притягнення до відповідальності воєнних злочинців. Зокрема, правосуддя може здійснюватися в будь-якій країні незалежно від місця вчинення злочину та громадянства злочинця. 

Документ ухвалили у другому читанні 20 травня. Тоді за нього проголосували 248 народних депутатів.

Читайте також: У Гаазі завершили попередню експертизу українських справ: є підстави вважати, що скоєно злочини проти людяності

Раніше заступник генпрокурора Гюндуз Мамедов повідомляв про те, що українські правоохоронці розслідують понад 20 тисяч кримінальних правопорушень у більш ніж п'яти тисячах проваджень - це все злочини, пов'язані зі збройним конфліктом. За його словами, в них є фігурантами майже дев'ять з половиною тисяч осіб. З них - сотні російських громадян, зокрема вище політичне і військове керівництво країни-агресора.

Як покарати країну-агресора? Хто судитиме вище керівництво РФ за порушення міжнародного гуманітарного і кримінального права? Чи будуть покарані ті, хто став на бік агресора й окупанта? Що робить Україна для того, щоб покарання стало невідворотним? Читайте в інтерв'ю, яке взяла Тетяна Силіна у заступника генерального прокурора України Гюндуза Мамедова.