Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №5017 “Про внесення змін до Закону України "Про космічну діяльність" щодо визначення статусу та розподілу повноважень між центральними органами виконавчої влади у сфері космічної діяльності”. Документ підтримали 260 народних депутатів.
Проєкт закону розмежовує повноваження у сфері космічної діяльності між Міністерством з питань стратегічних галузей промисловості України, Міністерством оборони, Державним космічним агентством.
Документ пропонує визначити Державне космічне агентство України “центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері космічної діяльності”. Згідно з документом, діяльність Держкосмому спрямовуватиме та координуватиме Кабінет міністрів.
Законопроєкт встановлює повноваження Державного космічного агентства України, яке:
- контролюватиме дотримання суб’єктами космічної діяльності України приватної форми власності законодавства в порядку, передбаченому Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності";
- забезпечуватиме створення та експлуатацію наземного і космічного сегментів супутникових систем зв’язку, мовлення та дистанційного зондування Землі, контролю і аналізу космічної обстановки, координатно-часового та навігаційного забезпечення;
- забезпечуватиме разом з міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади України експлуатацію, підтримку та вдосконалення об’єктів космічної діяльності;
- здійснюватиме облік декларацій про провадження господарської діяльності у сфері космічної діяльності;
- організовуватиме розроблення та функціонування Системи сертифікації космічної техніки України (УкрССКТ);
- здійснюватиме реєстрацію космічної техніки та ін..
Також проєкт закону визначає повноваження Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України у космічній сфері. Зокрема, відомство здійснюватиме нагляд за:
- космічною діяльністю в Україні та під юрисдикцією держави поза її межами;
- виконанням відповідними суб’єктами заходів Загальнодержавної цільової, науково-технічної, космічної програми;
- забезпеченням суб’єктів космічної діяльності в Україні нормативно-правовими актами;
- підготовкою та реалізацією міжнародних проєктів у сфері дослідження та використання космічного простору;
- станом зовнішньоекономічних відносин України з іншими державами в галузі космічної діяльності;
- підготовкою міжнародних договорів України та ін..
Нагадаємо, за підсумками минулого року Державне космічне агентство відзвітувало про чистий збиток підлеглих компаній на суму 810,9 мільйона гривень.
Агентство управляє 15 державними компаніями, серед яких 5 компаній отримують незначні прибутки, 5 - глибоко збиткові, 4 підприємства знаходяться в стадії банкрутства, а 1 підприємство взагалі не надало звіт агентству через звільнення всіх працівників підприємства.