UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада дозволила навчальним закладам передавати своє майно, яке не використовується

Закон впорядковує використання майна державними та комунальними навчальними закладами.

Верховна Рада ухвалила закон №4486 “Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу національного та ефективного управління закладами освіти і державним майном”. За документ проголосували 290 народних депутатів.

Метою законопроєкту є законодавче вдосконалення процедури надання закладам вищої освіти статусу національного, науковим установам – статусу національного наукового центру та створення належних можливостей управління закладами освіти та державним майном, що закріплено за ними”, - йдеться у пояснювальній записці.

Зокрема, закон впорядковує використання майна державними та комунальними закладами освіти. Мова йде про щорічний облік і звітування органу управління, можливість передачі майна іншому закладу, а у випадку невикористання впродовж 3 років можливість приватизації такого майна.

Так, закон дозволяє безкоштовно передавати у власність закладу вищої, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної) освіти, науковій установі або державній науковій організації майно, закріплене за вишем. В тому числі це стосується і майна вищих навчальних закладів, які мають статус національних.

Щоправда, передане майно можна використовувати виключно для діяльності, передбаченої спецзаконами або законом “Про наукову і науково-технічну діяльність”.

Також об’єкти та майно освітніх закладів не можна приватизувати чи використовувати в рамках діяльності не передбаченої спецзаконами. Винятком є надання в оренду послуг щодо забезпечення освітнього процесу або обслуговування його учасників, які виші не можуть надати самостійно.

Водночас закон дозволив робити вкладом у суспільну діяльність майно закладів освіти, яке не використовується для діяльності, прописаної у спецзаконах.

Читайте також: Рада схвалила закон про реформування Нацради з питань телебачення і радіомовлення

Недофінансування університетів – давно відома проблема. Тим часом є порожні квадратні метри, університетські лабораторії чи корпуси, які простоюють у центрі міста. Що з ними робити? Чи можна дозволити вишам їх продавати? У парламенті ухвалили у другому читанні законопроєкт, який має вирішити це питання. Які ризики і які плюси в ньому є? Чи убезпечить нас новий закон від недоброчесних ректорів та житлових комплексів, що мов гриби ростуть на університетських землях? Читайте у статті Романа Грищука “Розпродаж майна університетів?”.