UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін вкотре намагається форматувати історичну пам’ять: заборонив порівнювати дії СРСР і Німеччини у ВВВ

Проте Польща на пам’ять поки що не скаржиться.

Президент Росії Владімір Путін підписав закон "Про увічнення Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні 1941 – 1945 років", який забороняє прирівнювати мету і дії СРСР і Третього Рейху та [blink title="європейських країн "Осі"" headinfo="Вісь Рим-Берлін-Токіо"]Члени військового союзу, які воювали на боці Третього Рейху. Ключовими елементами "Вісі" були Італія та Японія, згодом до них приєдналися Угорщина, Румунія, Словаччина та Болгарія.[/blink], зазначається на офіційному порталі правової інформації РФ.

Заборонено публічно ототожнювати цілі, рішення і дії радянського керівництва, військового командування та військовослужбовців з цілями, рішеннями і діями представників нацистської Німеччини і європейських країн "осі", встановленими Міжнародним (Нюрнберзький) трибуналом і іншими судами в період Другої світової війни.

Також заборонено заперечувати вирішальну роль радянського народу "в перемозі над нацизмом і звільненні країн Європи".

Поправкою до закону "Про протидію екстремістській діяльності" в Росії забороняється використовувати, зокрема публічно демонструвати, нацистську атрибутику чи символіку подібну до ступеня змішання з нацистською атрибутикою або символікою, а також визнані екстремістськими матеріалами зображення керівників груп, організацій або рухів, які визнані злочинними відповідно до вироку Нюрнберзького трибуналу, як ображаючих "багатонаціональний народ і пам'ять про понесені у Великій Вітчизняній війні жертви".

Ця поправка викликала чимало суперечок у самій Росії, зокрема, постало питання про те, як ілюструвати події тих років у підручниках історії, щоб уникнути демонстрації "забороненої символіки".

За порушення заборо передбачена адміністративна відповідальність, аналогічна покаранню за публічну демонстрацію нацистської символіки (ст. 20.3 КоАП), повідомляє «Інтерфакс». Тобто, штраф в 1000-2000 рублів для громадян, 1000-4000 рублів для чиновників і від 10 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для юридичних осіб з конфіскацією предмета правопорушення, або арештом на строк до 15 діб для фізосіб.

Читайте також: Зеленський відповів Путіну на слова про один народ: "Над Москвою майорів би жовто-блакитний прапор"

Друга світова війна вже давно стала історією. Закінчилася холодна війна, зруйнована "світова система соціалізму", зник з мапи світу СРСР, розвалилася ялтинсько-потсдамська система, світ перестав бути двополярним.

Здавалося б, тема найкровопролитнішої війни для широкого загалу закрита і залишається цікавою лише історикам. Однак тема ІІСВ знову стає предметом дискусій. Кому це вигідно, і навіщо це потрібно?

Відповідь на першу частину поставленого запитання досить проста – РФ, яка оголосила себе правонаступницею СРСР. Із причинами все трохи складніше.  Чому перемога СРСР у війні 1939–1945 років використовується Кремлем як політичний інструмент, читайте в статті Віталія Лозового та Василя Яблонського «Друга світова війна: «третій фронт» Путіна» у ZN.UA.