UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін розширює свої "червоні лінії" у Казахстані та Україні – Axios

Сьогодні представники Росії проводять переговори із НАТО.

Понеділок став для Владіміра Путіна днем "червоних ліній": Росія не допустить "кольорових революцій" у своєму районі, сказав він, і дотримуватиметься своїх вимог, щоб НАТО відступило від її кордонів і не пускало Україну - навіть коли Вашингтон наполягає на тому, що у цього "немає жодних шансів", пише видання Axios.

Путін сказав, що, направивши війська ОДКБ до Казахстану і показав, що "не дозволить розгойдати ситуацію у себе вдома і не допустить так званих "кольорових революцій"", які повалили промосковські уряди в Грузії та Україні.

На віртуальних зборах лідерів країн Організації Договору про колективну безпеку Путін назвав протести в Казахстані терористичною операцією, яку підтримують іноземні держави, але це твердження не має достатніх доказів, зазначає видання.

Він сказав, що російські війська залишаться в Казахстані доти, доки не буде відновлено порядок і поки президент Касим-Жомарт Токаєв не визнає їх більш непотрібними.

Запросивши Росію, Токаєв наголосив на позиції Москви як гаранта безпеки режимів у регіоні. Можливо він також поставив під загрозу суверенітет своєї країни.

Навіть якщо Росія не залишить війська в країні, "важко уявити, що Москва не спробує добитися чогось в обмін на цю активізацію", - сказав Axios Александр Кулі, експерт із Центральної Азії з Колумбійського університету.

Читайте також: У Politico розповіли, що входитиме у "секретний" пакет військової допомоги США Україні

Тим часом у Женеві на переговорах щодо гарантій безпеки заступник міністра закордонних справ Росії Сєргєй Рябков заявив, що якщо дипломатія щодо України та НАТО зазнає невдачі, Росія обере невизначене "військово-технічне рішення".

Це прозвучало після першої з трьох зустрічей, які Росія проведе цього тижня з американськими та європейськими співрозмовниками, які сподіваються запобігти потенційному вторгненню в Україну. Водночас Рябков заперечує, що Росія планує напад.

Але він також сказав, що США будуть "грати з вогнем", якщо не зроблять швидких кроків для досягнення зобов'язань щодо скорочення присутності НАТО у Східній Європі та недопущення України в Альянс.

Угоди повинні укладатися на умовах Росії, наполягає він: "Це НАТО має робити крок назустріч Росії, а не навпаки, тому Росія не повинна змінювати свою позицію щодо ключових питань".

Читайте також: Росія перекидає ударні вертольоти та винищувачі до кордонів України – New York Times

Вищі посадовці США попереджають, що росіяни можуть використовувати переговори як привід для вторгнення в Україну, коли їхні максималістські вимоги неминуче відкинуть.

Заступниця держсекретаря Венді Шерман заявила журналістам після восьмигодинної зустрічі з Рябковим, що США відкриті для обговорення "взаємних" обмежень на ракети та військові навчання, але "не дозволять нікому зачинити політику відкритих дверей НАТО".

Вона також вперше публічно підтвердила, що санкції адміністрації Байдена у відповідь на російське вторгнення в Україну можуть торкнутися експорту деяких ключових технологій.

Рябков засудив те, що він назвав "шантажем" США щодо санкцій, заявивши, що США не змогли "зробити жодних уроків з історії, з подій останнього часу".

Він також висміяв західних дипломатів, сказавши, що вони вміють загрожувати та вводити санкції, але більше не вміють домовлятися. "Це нормально", - додав він. "Ми постараємося навчити їх".

Міністр закордонних справ Росії Сєргєй Лавров, можливо, поставив тон цим переговорам, заявивши, що місія НАТО після розпаду Радянського Союзу полягала в тому, щоб узяти під опіку геополітичних "сиріт".

Навряд чи вважають такі країни, як Польща, країни Балтії або, щобільше, Україна, підкреслює Axios.

Читайте також: У Конгресі пропонують оголосити Україну країною НАТО-плюс

Про позитивні та негативні результати консультацій у Женеві читайте у статті Олексія Їжака «Чи відведе Путін війська від України після переговорів зі США?».