Президенти Петро Порошенко і Володимир Путін зустрілися вчора в 3 через асоціацію України з ЄС, але на ділі спілкувалися про кризу на Донбасі.
Про це сьогодні пише Томаш Білецький на сторінках Gazeta Wyborcza. На зустрічі український президент заявив про готовність шукати дипломатичні виходи з конфлікту на Донбасі. Однак підкреслив, що не збирається торгуватися щодо території і суверенітету України.
Захід у свою чергу спробував запропонувати для Росії способи виходу із конфлікту, які б дозволили Путіну зберегти обличчя.
Один з таких варіантів нещодавно запропонував віце-канцлер Німеччини, закликавши до "федералізації" України, до чого закликав раніше і сам Путін. Але Київ вже погодився провести децентралізацію влади, що не вдовольнило Кремль.
Московський же варіант "федералізації" ЄС і Україна відкинули, оскільки він паралізує українську політику. Другий варіант для Путіна – розвиток співпраці ЄС і його асоційованих членів, серед яких і Україна, з Митним Союзом.
Але, на думку автора, пошуки таких варіантів марні, оскільки Путін не шукає компромісу.
"Прямі переговори Путіна і Порошенка тривали майже дві години і це мало би бути добрим знаком. Президент України розповів, що домовився про консультації між міністерствами оборони обох країн і спільної роботи над встановленням контролю над кордоном. Але чи ці домовленості не стануть черговою димовою завісою Путіна?" - пише автор.
Попри заяви Білорусі і Казахстану про те, що асоціація України з ЄС ніяк не нашкодить Митному Союзу, Путін знову заговорив про збитки від європейсько-української угоди. А також він пригрозив Києву економічними проблемами у разі ратифікації документу.
"Нажаль, це свідчить лише про злі наміри Кремля і не бажання йти на компроміси", - йдеться в статті.
Сьогодні видання New York Times писало, що Порошенко і Путін зустрілися в Мінську без бажання припинити вогонь. Газета The Guardian писала, що в Мінську Київ і Москва так і не перейшли від війни до розмови. За версією Путіна, він з Порошенком домовилися про створення "обстановки довіри" та нову "гуманітарку". Крім того, Росія хоче переписати Угоду про асоціацію України з ЄС на свою користь.