UA / RU
Підтримати ZN.ua

Проект зміни до Конституції передбачає звуження імунітету суддів

Суддю не зможуть притягнути до відповідальності за прийняте рішення. Але буде відповідати за ДТП як пересічний громадянин.

Робоча група з судової реформи розробила проект змін до Конституції,, який передбачає звуження імунітету суддів, повідомив заступник голови адміністрації президента Олексій Філатов.

"Суддя буде мати імунітет тільки в частині виконання своїх функцій по здійсненню правосуддя. Суддя не може бути притягнутий до відповідальності тільки за прийняте ним судове рішення. Якщо суддя вчиняє ДТП, якщо він здійснює інше порушення, яке належить до загальних порушень і не стосується виконання суддею суддівських функцій, він притягується до відповідальності таким же чином, як і будь-який звичайний громадянин", - сказав голова робочої групи на брифінгу в Києві.

Він також сказав, проектом передбачено, що питання згоди на притягнення суддів до відповідальності лежить в компетенції Вищої ради правосуддя, а не Верховної Ради. "У проекті пропонується передати повноваження давати згоду на притягнення судді до відповідальності Вищій раді правосуддя".

Філатов також поінформував, що проектом пропонується обирати суддів на безстроковий період. "На даний момент, як ви знаєте, суддя обирається в перший раз на п'ятирічний термін, тобто в нього є такий п'ятирічний термін, протягом якого суддя повинен продемонструвати здатність здійснювати правосуддя. На жаль, крім функції випробувального терміну, цей п'ятирічний термін має негативні моменти, а саме - він дає можливість впливати на суддю", - пояснив він.

Крім того, за словами заступника голови АП, проектом передбачено, що за всі питання суддівської кар'єри буде відповідати Вища рада правосуддя - незалежний орган, до складу якого увійдуть переважно судді. "Попереднє рішення полягає в тому, що в цьому органі буде 21 член Вищої ради правосуддя, 11 з яких - це судді", - сказав він.

25 липня президент України Петро Порошенко заявив, що в найближчі тижні внесе до Верховної Ради проект змін до Конституції в частині судової реформи. "Я думаю, що протягом двох тижнів, після отримання висновків Венеціанської комісії я внесу проект змін до Конституції в частині судової гілки влади", - сказав президент.

Як писав у своїй статті для DT.UA Сергій Різник, незважаючи на часте згадування в пресі, безперервне обговорення в експертному середовищі, суть, мета і завдання конституційної реформи залишаються незрозумілими не лише для простих громадян України, але й для багатьох фахівців, безпосередньо залучених у конституційний процес. Незрозуміло, що, власне, вкладається сьогодні в поняття "конституційна реформа", на рішення яких конкретно проблем вона спрямована, не повторює нинішній політичний істеблішмент фатальних помилок попередників у цій сфері і як, в такому випадку, їх можна запобігти.