UA / RU
Підтримати ZN.ua

Призначивши прокурорів тільки з системи, Шокін проявив неповагу до суспільства – експерт

Конкурсу можна було й не проводити, а просто надати генпрокурору повноваження призначити керівниками місцевих прокуратур будь-кого з нинішніх районних прокурорів.

Генеральний прокурор України Віктор Шокін, який за результатами конкурсу призначив 154 керівника місцевих прокуратур, проявив неповагу до українського суспільства, яке очікувало оновлення прокурорської системи, пише в статті для DT.UA Олександр Банчук (Центр політико-правових реформ).

"Віктор Шокін мав усі можливості призначити хоча б якусь кількість "зовнішніх" кандидатів, але не зробив цього, а отже, просто зацементував систему", - зазначає автор.

Як нагадує експерт, за законом, конкурсна комісія мала запропонувати на посаду керівника трьох кандидатів і визначити їх пріоритетність - перше, друге і третє місце. Але генеральний прокурор, не зваживши на рекомендації конкурсної комісії, коли на перших місцях були також і "зовнішні" кандидати, призначив на посади лише людей з числа чинних прокурорів.

"Потрібно зважити на позицію президента, тому що він скрізь обіцяв оновлення прокуратури і навіть збереження посади генпрокурора за Шокіним пояснював необхідністю проведення реформи у прокуратурі. Але якої реформи, якщо ми не бачимо змін?" – пише автор.

Як зазначає автор, ще 2010 року, з метою забезпечення незалежності прокуратури від політичних впливів, Венеційська комісія рекомендувала запровадити процедуру оцінювання кандидатів на посаду генерального прокурора юридичною спільнотою. Цього не відбувається й досі: президент сам відбирає політично лояльного керівника прокуратури.

"Разом зі змінами до Конституції підготувати й ухвалити зміни до закону про прокуратуру, які передбачатимуть конкурс на посаду генпрокурора. По-іншому ніяк. Навіть у разі висловлення парламентом недовіри і звільнення, "колективний шокін" реінкарнуватиметься в кожному наступному генпрокуророві", - вважає експерт.

Протягом останніх місяців усі прокурори районних, міськрайонних і міських прокуратур проходили тестування. Тих, хто показав найгірші результати, відсіяли. Скорочення становить понад 25%: з більш як 7900 прокурорів на сьогодні залишилося близько 5800. На рядові посади прокурорів за законом могли претендувати виключно прокурорські працівники, а на посади керівників і заступників - також і "зовнішні" кандидати.

Читайте також: Генпрокуратура отримала десять мішків архіву Януковича

Детальніше читайте в матеріалі Олександра Банчука "Реформа прокуратури близька до провалу: систему зацементували під генпрокурора" в "Дзеркалі тижня. Україна".