UA / RU
Підтримати ZN.ua

Причетним до спецоперації із затримання вагнерівців розвідникам анулювали закордонні паспорти

При чому зробили це на підставі листа від ДМС, якого служба не надсилала.

Після зриву операції із затримання російських найманців ПВК «Вагнера» у Білорусі закордонні паспорти усіх п’ятьох працівників управління розвідки, які працювали над справою, визнали недійсними. При цьому заборону виїзду прикордонники ухвалювали на підставі сфальсифікованого документа, йдеться в розслідуванні програми «Схеми».

Одним із перших про заборону виїзду дізнався тоді вже звільнений співробітник ГУР МО Юрій Семенюк, який у травні 2021 року планував поїздку на відпочинок до Єгипту.

Після півторагодинної перевірки прикордонники видали йому два документи: про заборону в перетині державного кордону та про вилучення закордонного паспорта. Прикордонники заявили, інформація про визнання його паспорта недійсним містилась у їхній внутрішній базі.

Як з’ясували журналісти, підставою для вилучення паспорта та заборони виїзду за кордон став лист на бланку Міграційної служби.

«Направляємо інформацію щодо осіб, та наявних у них недійсних документів державного зразка, з метою їх вилучення в місцях перетину кордону для їх подальшого направлення та знищення за місцем видачі», – йдеться у листі.

Відповідно до документу, недійсними визнали закордонний паспорт не лише Юрія Семенюка, а й також Романа Червінського, ще одного розвідника, який попросив не називати його ім’я, Ігоря Дзери та Василя Бурби, тодішнього очільника ГУР МОУ. Усі вони брали безпосередню участь у спецоперації. У переліку навіть вказаний паспорт Бурби на підставне ім’я, яке використовували для спецоперації.

У листі йдеться про те, що паспорти розвідників нібито оформлені з порушенням законодавства, а тому підлягають вилученню.

Водночас у Міграційній службі на офіційний запит журналістів відповіли, що... лист із такими реквізитами та таким змістом взагалі ніколи не готували і не надсилали до Прикордонної служби. Також ДМС не підтвердило інформацію, що усі ці паспорти були підготовані із порушенням законодавства.

При цьому інформації хто саме приніс цей лист, ані номер запису в реєстрі, ані будь-які інші деталі щодо поштового сервісу у ДПС не надали. Водночас в службі виключають, що лист був підробленим

«Підроблених листів як таких... зараз я вам не скажу, щоб ми виявляли підроблені листи», – сказав журналістам перший заступник голови ДПС Володимир Нікіфоренко.

Щоправда у відомстві підтвердили, що за результатами перевірки, вони таки видалили записи про недійсність паспортів Семенюка та інших розвідників з міжвідомчої системи «Аркан».

«І хоча в базі паспорт Юрія Семенюка вже вважається дійсним, скористатися ним він не зможе. З ДМС його паспорт йому повернули порізаним», - йдеться в розслідуванні.

У коментарі журналістам розвідники кажуть, що вилучення паспортів могло бути продовженням адміністративного тиску з боку влади на розвідників, які проводили спецоперацію по «вагнерівцях». Зокрема через їхні свідчення про роль Офісу президента у зриві спецоперації.

Читайте також: У The Insider розповіли про намагання української влади вплинути на розслідування по "Вагнергейту"

17 листопада Bellingcat опублікували своє розслідування про "вагнерівців". Протягом року журналісти за участю видання The Insider розслідували обставини унікальної операції спецслужб України, під час якої розвідникам, які працювали під виглядом охоронної компанії при "Роснафті", вдалося вивезти з Росії десятки найбільш значних бойовиків ПВК "Вагнер", які причетні до військових злочинів в Україні..

У першій частині розслідування журналісти розповіли, як українським розвідникам вдалося завербувати бойовиків ПВК "Вагнер" та отримати з їхніх рук прямі докази участі у військових злочинах. Друга частина пояснює, хто саме винен у зриві спецоперації із затримання найманців.