UA / RU
Підтримати ZN.ua

Президент шантажує парламент, вимагаючи необмежених повноважень в.о. міністра - документ

Депутати пов'язують вето президента на закон №4531 з бажанням ОПУ обходити парламент під час призначення своїх людей. Зокрема дати повноваження міністра першому заступнику - в.о. міністра енергетики Юрія Вітренка, призначення якого не підтримують депутати.

Вчора президент Зеленський ветував закон №4531 «Про внесення змін до деяких законів України про відновлення проведення конкурсів на зайняття посад державної служби та інших питаннях державної служби».

Однак причиною вето стали не норми, що стосуються конкурсів на держслужбу, а поправка №13, яку подавала партія влади в ході обговорення законопроекту, який значно розширював повноваження в.о. міністра. Парламент підтримав цю поправку в усіченому вигляді, що не задовольнило президента.

Ми попросили прокоментувати ситуацію, що склалася, народного депутата Олену Шкрум (фракція «Батьківщина»), яка в минулому скликанні ВРУ працювала в профільному комітеті над реформою держслужби, а в цьому - стала автором поправки, що стосується обмежень повноважень виконуючого обов'язки міністра, яку Верховна Рада України прийняла в минулому році.

«Згідно з чинним законодавством повноваження в.о. міністра дуже обмежені, що свого часу було зроблено парламентом цілеспрямовано, щоб виключити постійних в.о., які ні за що не відповідають. Однак в процесі обговорення законопроекту 4531, партія влади запропонувала поправку №13, що стосується розширення повноважень виконуючого обов'язки міністра».

За словами депутата, «слуги» мотивували цю поправку тим, що сьогодні той же заступник міністра - в.о. міністра енергетики Вітренко не може підписати документи про заробітні плати шахтарям тощо. А, як відомо, ВРУ не призначає Вітренка міністром, і партія «Слуга народу» намагається вносити його кандидатуру вже третій раз. Парламент задовольнив прохання правлячої партії практично конституційною більшістю в 321 голосом. Але частково.

«В.о. міністра енергетики Вітренко отримав можливість підписати соціально-необхідні документи, але при цьому, ні він, ні будь-який інший в.о. не отримав можливості приймати рішення про продаж державної власності, поки не призначений офіційний міністр, - уточнює народний депутат. - В.о. міністра також не отримав права звільняти працівників міністерства, міняти керівників держпідприємств тощо., тобто приймати будь-які інші рішення, за які повинен нести відповідальність повноважний міністр.

Важко пояснити, чому Офіс президента має іншу позицію, і президент у своїх пропозиціях до вето зажадав дати в.о. всі можливості повноважного міністра. На превеликий жаль, президенту не пояснили який згубний вплив прийняття цієї норми матиме країна, і скільки ми можемо таким чином наплодити «вічних» в.о. Більш того, цей хід сильно нагадує бажання ОПУ обійти конституційну процедуру призначення міністрів через парламент».

Процедура вето-це голосування пропозицій президента. Депутати в цьому випадку повинні проголосувати за те, щоб прибрати із закону дві норми, що обмежують повноваження в.о. Голосування відбуватиметься за кожну норму окремо. Якщо парламент не підтримає пропозиції президента, то для того, щоб закон запрацював, йому потрібно буде конституційною більшістю долати вето президента.

«Сьогодні комітет вранці вже підтримав пропозиції президента і сьогодні буде спроба внести їх в зал, - продовжила Шкурм. - Що за регламентом неможливо, тому що за регламентом ВРУ депутати повинні отримати на руки пропозиції президента мінімум за три дні до того, як вони можуть бути винесені в зал для голосування.

СН може спробувати це зробити і винести поправки президента в зал сьогодні. Дуже шкода, що президент Зеленський, який так переживав про зарплату шахтарів і повернення конкурсів на держслужбу, в результаті заветував цей архіважливий закон, який ми за регламентом зможемо розглянути лише на наступному засіданні через тиждень», - підсумувала Олена Шкрум.

Як повідомлялося, президент Зеленський вважає, що положення, у яких ідеться про виконання першим заступником міністра чи заступниками міністра (у період, коли посада міністра є вакантною) лише окремих повноважень міністра, є неприйнятними, адже порушують конституційні норми щодо призначення за поданням прем’єр-міністра членів уряду України.

"Якщо протягом тривалого часу народні депутати не призначають міністра - а таке не раз у нас бувало, - ці норми закону призведуть до паралічу діяльності всього міністерства. У країні, яка воює і бореться з коронакризою, коли рішення треба ухвалити негайно, таке неприпустимо", - цитує Зеленського Офіс президента. 

Читайте також: "Слуги" не домовилися щодо подання кандидатури Вітренка

У січні Верховна Рада вдруге провалила голосування за призначення Вітренка першим віце-прем'єром - міністром енергетики. Тоді його кандидатуру підтримали 204 народних депутата при необхідних 226.

Сам же Вітренко заявляв про те, що планує піти з Міністерства енергетики, якщо Верховна Рада не призначить його повноцінним керівником відомства.

ЗМІ повідомляли про те, що Офісі президента обговорювалося питання працевлаштування в.о. глави Міненерго Юрія Вітренка в НКРЕКП, в разі провального голосування за його кандидатуру в Раді.