Президент України Володимир Зеленський під час виступу на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Екологія» підписав Закон "Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України". Про це повідомили в пресслужбі Офісу президента.
Таким чином, в Україні заборонять поширення в об'єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг надтонкі пластикові пакети, тонкі пластикові пакети, оксорозкладні пластикові пакети. Всі згадані пакети повинні бути вилучені з обігу.
Закон передбачає, що пластикові пакети можна буде поширювати тільки на платній основі. Ці норми не поширюються на біорозкладні пластикові пакети, надтонкі пластикові пакети шириною до 225 міліметрів (без бічних складок), глибиною до 345 міліметрів (з урахуванням бічних складок), довжиною до 450 міліметрів (з урахуванням ручок), призначені для упаковки і/або транспортування свіжої риби, м'яса і продуктів з них, сипучих продуктів, льоду і поширюються в об'єктах роздрібної торгівлі як первинна упаковка.
За порушення норм закону передбачені штрафи. Зокрема, за розповсюдження заборонених пакетів передбачено штраф від 500 до 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За повторне таке порушення протягом трьох років – від 1 000 до 2 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За безкоштовне розповсюдження пластикових пакетів штрафуватимуть від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів. Якщо порушення повториться протягом трьох років, то штраф становитиме від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Штрафувати за порушення може керівник, заступники керівника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері держконтролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів. Також це можуть робити інші уповноважені керівником посадові особи цього органу після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.
Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила закон № 2051-1 «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України» 1 червня.
При цьому в ЄС ще в 2019 році остаточно обмежили використання деяких одноразових пластикових виробів. Зокрема, до 2021 року в Євросоюзі повністю заборонили одноразові пластикові тарілки, столові прилади, соломинки, повітряні кульки та ватні палички.