Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте може бути одним із фаворитів на посаду генсека НАТО після того, як продемонстрував зацікавленість у цій ролі. Але для того, щоб отримати посаду, йому доведеться подолати деякі перешкоди, пише Politico.
Уряди країн Альянсу досі офіційно не висловлювалися щодо кандидатури Рютте, але троє високопоставлених європейських чиновників на умовах анонімності заявили, що він, як очікується, отримає широку підтримку. Один із чиновників спрогнозував, що Рютте підтримають країни східного флангу, для яких головним питанням є позиція кандидата щодо України та РФ.
Бен Шреєр з Міжнародного інституту стратегічних досліджень вважає, що Рютте може розглядатися великими країнами НАТО як хороше компромісне рішення.
Однак, отримання найвищої посади в Альянсі - це питання кулуарних домовленостей і лобіювання, щоб здобути одностайну підтримку всіх 31 членів НАТО - що не завжди сприяє “раннім” кандидатам.
Генсек НАТО також повинен мати підтримку Сполучених Штатів, найважливішого члена Альянсу. Поки що Рютте “не користується популярністю” серед законодавців у Вашингтоні. Деякі законодавці США кажуть, що не знають його.
"Можливо, я зустрічався з ним, але я не пригадую", - сказав сенатор-республіканець Мітт Ромні.
"Я його не знаю. Нічого не пригадую", - заявив інший республіканець сенатор Ліндсі Грем.
Демократи не набагато краще “поінформовані”.
"Я його не знаю. Я чула його ім'я, але більше нічого не чула. Я зацікавлена у всьому спектрі людей, які можуть бути розглянуті", - сказала сенатор Джин Шахін.
Голова комітету з міжнародних відносин Сенату США Бен Кардін - один з тих, хто знає Рютте, і каже, що "дуже поважає його", зазначив, що не розмовляв з Рютте останнім часом.
“Все, що я знаю про нього, є позитивним", - додав він.
Окрім тривалого політичного досвіду керівництва під час війни Росії проти України, ще одним важливим фактором є досвід Рютте у спілкуванні з Дональдом Трампом на випадок, якщо колишній президент повернеться до влади в США наступного року.
Рютте, який 13 років очолює п'яту за величиною економіку ЄС, вже давно зацікавлений в переході до керівництва НАТО, оскільки його кар'єра в національній політиці завершиться після загальних виборів 22 листопада.
Нещодавно він розповів про свої амбіції, заявивши, що посада генерального секретаря "була б цікавою, оскільки дала б можливість протягом кількох років зробити свій внесок на міжнародній арені в період драматичних глобальних змін".
Уряд Рютте позиціонує себе як один із найнадійніших партнерів України. Рютте поступово переходить до табору скептиків у ставленні до РФ.
"Він ніколи не був яструбом щодо Росії. Але перетворився на дуже рішучого прихильника України", - сказав старший науковий співробітник аналітичного центру Clingendael Institute Рем Кортевег.
Найважливішим завданням для наступника нинішнього генсека НАТО Єнса Столтенберга буде вміння організовувати функціонування Альянсу під час потенційного другого терміну Трампа. Під час першого терміну Трампа відносини США та Нідерландів були відносно стабільними. Підтримувати відносини з Трампом, якщо він знову опиниться при владі, як очікується, буде важче. Повідомлялося, що Трамп навіть обмірковує можливість виходу США з НАТО.
Головною проблемою для Рютте буде питання витрат на оборону, сказав європейський чиновник.
"Він сидів за столом переговорів на саміті [НАТО] в Уельсі в 2014 році, коли було погоджено зобов'язання щодо витрат на оборону, і відтоді є прем'єр-міністром. Але він не виконав цього зобов'язання", - додав чиновник.
Ще однією перешкодою для Рютте є його стать. З моменту створення НАТО в 1949 році Альянс завжди очолював чоловік. І Рютте, якщо стане генсеком, буде четвертим голландцем на цій посаді, переважаючи усі інші національності.
За словами самого Рютте, існує дуже великий шанс, враховуючи політичну підтримку, що посаду генсека НАТО отримає європейська жінка.
Поки що жінки-кандидатки зіштовхуються з деякими перешкодами.
Прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас є одним з провідних світових голосів на підтримку України, але дехто в Західній Європі та США вважає, що генсек НАТО з країни Балтії була б занадто провокаційною для Москви.
Також повідомлялося, що прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен є ще одним кандидатом на посаду генсека НАТО, хоча деякі країни Альянсу з обережністю ставляться до призначення третього скандинавського генерального секретаря поспіль після Столтенберга і Андерса Фога Расмуссена.
Франція, з іншого боку, чітко дала зрозуміти, що наступним лідером має бути представник ЄС, виступивши проти таких кандидатів, як віце-прем'єр-міністр Канади Христя Фріланд, яка має українське походження, а також проти колишнього міністра оборони Великої Британії Бена Воллеса.
Потенційно в списку можливих кандидатів залишається глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Всі ці міркування поки що залишають Рютте в комфортній позиції в перегонах - хоча приглушене занепокоєння зберігається. Аналітики вказують на здатність Рютте співпрацювати з різними партіями в коаліційних урядах Нідерландів, а також з іншими лідерами ЄС і з різними главами Білого дому.
"Він чудово вміє працювати з усіма. Хоча це здається дуже позитивною характеристикою, це також може бути його найбільшим недоліком", - сказав Кортевег.
Єнс Столтенберг, який очолює НАТО з 2014 року, влітку погодився залишитися на посаді до жовтня 2024 року.