Генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова підписала 29 червня наказ, відповідно до якого департамент нагляду за кримінальними справами щодо злочинів, здійснених в умовах збройного конфлікту був виведений з підпорядкування заступника генпрокурора Гюндуза Мамедова та переданий в підпорядкування заступнику генпрокурора Максиму Якубовському, який раніше був юристом проросійського політика Віктора Медведчука. Але Якубовський очолював департамент менш як добу - Венедиктова передала ці повноваження самій собі. Сьогодні Центр прав людини ZMINA опублікував колективну заяву неурядових організацій про зняття з посади Гюндуза Мамедова. Відкритий лист адресований посольствам та міжнародним організаціям.
"Ми, представники організацій громадянського суспільства, жертви збройного конфлікту і їх представники, звертаємося до вас з цим листом, щоб висловити нашу глибоку стурбованість і попередити вас про нещодавнє рішення генеральної прокурорки України Ірини Венедіктової зняти з посади заступника генерального прокурора Гюндуза Мамедова від координації роботи департаменту з нагляду за розслідуванням злочинів, скоєних під час збройного конфлікту і замінити його спочатку на Максима Якубовського як відповідального заступника, а через день - на себе", - йдеться в тексті звернення.
Правозахисники впевнені, що такі необґрунтовані рішення не тільки анулюють всі досягнення громадянського суспільства за останні 7 років в області розслідування і переслідування тяжких злочинів, скоєних під час збройного конфлікту в Україні, а й ставлять під загрозу будь-яку можливість для жертв збройного конфлікту домогтися справедливості за скоєні ними тяжкі злочини.
"Розслідування і переслідування тяжких міжнародних злочинів вимагає спеціальних навичок і знань, іншої інфраструктури та законодавчої бази - зовсім іншого підходу, ніж той, який використовується для переслідування звичайних злочинів. Ця зміна, яку Мамедов активно просуває своєю самовідданою роботою з 2016 року, спочатку в прокуратурі Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а з жовтня 2019 року - на центральному рівні в Офісі генерального прокурора", - йдеться в листі.
Ініціативи Мамедова, продовжують правозахисники, зробив значний внесок в розвиток передової практики переслідування за тяжкі злочини на національному рівні.
Рішення забрати "департамент війни" з підпорядкування Мамедова стає ще більш разючим у світлі того, що ніхто з них, включаючи саму Венедіктову, не володіє відповідними знаннями, досвідом або навіть концептуальним розумінням перерахованого вище, наголошують правозахисники.
"Тому її мотиви неясні. Однак ясно те, що призначення когось для керівництва цією роботою за відсутності необхідних знань і досвіду надасть згубний вплив на всі позитивні розробки й плани та поставить хрест на будь-яких надіях на справедливість для жертв тяжких злочинів", - наголошується в листі.
Таким чином організації громадянського суспільства та асоціації жертв звернулися до посольств з проханням рекомендувати Венедіктовій наступне:
- скасувати своє рішення про заміну Мамедова особою, яка не має відповідних знань і досвіду;
- якомога швидше повернути управління Мамедову;
- утриматися від подальших спроб підірвати всі зусилля, спрямовані на забезпечення правосуддя і відповідальності за тяжкі міжнародні злочини, вчинені під час збройного конфлікту в Україні, шляхом прийняття незбалансованих, непродуманих і помилкових рішень;
У листі також є прохання до послів рекомендувати президенту України Володимиру Зеленському забезпечити незалежність прокурорів, включаючи Мамедова.
Серед підписантів:
Українська юридична консультативна група
Правозахисний центр "ДІЯ"
Центр прав людини ZMINA
Кримська правозахисна група
Медіа-ініціатива за права людини
Українська Гельсінська спілка з прав людини
Громадська організація "Синій птах"
Truth Hounds
Правозахисна платформа
Східноукраїнський центр громадських ініціатив
Регіональний центр з прав людини
Центр громадянських свобод
НГО "Донбас SOS"
НГО "Правозахисний вектор"
Харківська правозахисна група
НГО "Крим ЅОЅ"
DEJURE Foundation
Ніна Брановицька, мати Ігоря Брановицька, затриманого, підданого тортурам і убитого збройними формуваннями
Євгенія Закревська, адвокатка потерпілих
Віталій Титич, адвокат сімей Небесної сотні
Український рух сімей заручників "Повернення додому"
Ніна Винярська та Сергій Кодман, сестра иа батько Олексія Кодмана, незаконно утримуваного протягом 2015-2017 років в Донецьку
Громадська організація ЦПЕ "Альменда"
Громадська організація "Євромайдан-Крим"
Правозахисний дім "Крим"
Асоціація родичів політв'язнів Кремля