Члени ядерного клубу мають гарантувати безпеку держав, які не володіють ядерною зброєю.
Про це президент України Петро Порошенко заявив під час виступу на Саміті з ядерної безпеки у Вашингтоні в п'ятницю, 1 квітня, повідомляє прес-служба глави держави.
На пленарному засіданні Саміту, яке проходило під головуванням президента США Барака Обами, Порошенко відзначив важливу роль міжнародного співробітництва у сфері ядерної безпеки, а також прогрес, досягнутий з моменту початку саміту з питань ядерної безпеки в 2010 році.
Український президент нагадав світовим лідерам про унікальний крок України, яка у 1994 році відмовилася від третього у світі ядерного арсеналу. Але гарантії безпеки, надані їй згідно з Будапештським меморандумом, не лише виявилася неефективними, але й були грубо порушені Росією – ядерною державою, що підписала документ.
"Ми повинні вирішити, як поліпшити гарантії безпеки з боку ядерних держав-постійних членів Ради Безпеки ООН для країн, які не володіють ядерним арсеналом", – підкреслив Порошенко.
Він також нагадав про загрозу розміщення російського ядерного арсеналу в окупованому Криму.
Окремо президент наголосив на важливості узгоджених зусиль у боротьбі проти ядерного тероризму, зазначивши підтримку Україною відповідних міжнародних ініціатив.
"Запорукою нашого успіху є єдність - то сама єдність, яку ми демонструємо на цьому ядерному саміті", - підсумував глава держави.
Напередодні президент США Барак обама висловив упевненість, що США та РФ повинні скорочувати арсенал стратегічного ядерного озброєння. Американський президент також звернув увагу на те, що Росія не виконує в повному обсязы угоду про ліквідацію ракет середньої та малої дальності польоту.
Порошенко перебуває з офіційним візитом у США з 30 березня по 2 квітня. В ході візиту в Порошенко заплановані зустрічі з віце-президентом США Джозефом Байденом, главою уряду Нідерландів Марком Рютте, генсеком ООН Пан Гі Муном, президентом Польщі Анджеєм Дудою та президентом Аргентини Маурісіо Макрі.