Президент Петро Порошенко закликав Верховну Раду оперативно розглянути його законопроект про введення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, запевнивши, що корупціонерам все одно не вдасться залишитися безкарними, повідомляє прес-служба глави держави.
"Ми повинні як можна швидше озброїти правоохоронні органи, включаючи антикорупційні органи, і корупціонер повинен сидіти у в'язниці. Крапка. Рішення Конституційного суду аж ніяк не захистить корупціонерів, якщо Верховна Рада підтримає пропозицію президента", - заявив глава держави в інтерв'ю українським телеканалам, яке транслювалося ввечері в четвер, 7 березня.
Порошенко відмовився давати оцінку рішенню Конституційного суду, який визнав неконституційною статтю 368-2 Кримінального кодексу, зазначивши, що незабаром після його оприлюднення вніс у парламент законопроект про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення як невідкладний.
Президент запевнив, що рішення КСУ "не захистить корупціонерів", і "ніхто не уникне відповідальності". Зокрема, він припустив, що їм можна інкримінувати інші корупційні престпления.
"Хто думає, що він втече від відповідного формулювання цієї статті, то знайдуться інші статті. Тому що незаконне збагачення завжди пов'язане з іншими порушеннями закону. Відповідальність все одно буде", - зазначив глава держави.
"Скасовано кримінальну відповідальність, а незаконне збагачення ніхто не скасовував... Відповідальність за корупцію, в тому числі відповідальність за незаконне збагачення, буде. У тому числі кримінальна відповідальність. Ніхто не уникне відповідальності", - підкреслив президент.
Конституційний суд скасував кримінальну відповідальність за незаконне збагачення 26 лютого, визнавши статтю 368-2 Кримінального кодексу неконституційною і такою, що суперечить принципу презумпції невинності. Рішення було винесено на закритому засіданні Великої палати КСУ.
28 лютого президент Петро Порошенко направив до Ради як невідкладний законопроект про введення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення. Крім президентського, в парламенті зареєстровані ще п'ять депутатських законопроектів.
Подання до КСУ щодо конституційності статті про незаконне збагачення 12 грудня 2017 року подали 59 народних депутатів – членів фракцій "Народного фронту", "Блоку Петра Порошенка", "Радикальної партії Олега Ляшка". "Опозиційного блоку" та груп "Відродження" і "Воля народу". Їх інтереси в суді представляв депутат від "Народного фронту" Павло Пинзеник.
Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення в Україні запровадили в 2015 році в рамках виконання Плану дій з візової лібералізації ЄС. Ця вимога також було включено в меморандум співпраці з Міжнародним валютним фондом.
У ЄС висловили стурбованість, у зв'язку зі скасуванням кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, а експерти антикорупційної ініціативи EUACI розкритикували рішення КСУ та його мотиваційну частину.
У НАБУ констатували, що змушені закрити 65 кримінальних проваджень за статтею про незаконне збагачення. Повідомлення про підозру за ст. 368-2 вручені екс-керівнику ДФС Мирославу Продану першому заступнику голови СБУ Павлу Демчині, міністру інфраструктури Володимиру Омеляну, екс-співробітнику ГПУ Дмитру Сусу, екс-прокурору сил АТО Костянтину Кулику, голові Держаудиту Лідії Гавриловій. Також зареєстровано кримінальні провадження щодо народних депутатів Вадима Рабіновича, Олега Ляшка, Євгена Дейдея, Максима Полякова та інших парламентарів і посадовців.