UA / RU
Підтримати ZN.ua

Порошенко заблокував допуск цивільних осіб до порушення справ за корупцію

Глава держави визнав, що закон порушує права і свободи громадян.

Президент України Петро Порошенко застосував право вето до закону про введення інституту громадського звинувачення, який дозволяв би приватним особам фіксувати аудіо - та відеозасобами факти вимагання хабарів та інших корупційних вимог і правомірно використовувати їх у суді.

На сайті Верховної Ради повідомляється, що президент розкритикував закон як такий, що порушує права і свободи людини, Конституцію України і такий, що становить небезпеку для національної безпеки.

Зокрема, Порошенко зазначив, що закон фактично прирівнює будь-якого громадянина України до прокурора.

"На будь-яку фізичну або юридичну особу, громадського обвинувача фактично покладаються повноваження прокурора з підтримки обвинувачення в суді як на прокурора. Це неприйнятно, оскільки Конституцією України функцію підтримання обвинувачення в суді покладено безпосередньо на прокуратуру", - пояснює президент причини його відхилення.

Президент також переживає, що методи отримання доказів корупційних будуть вважатися неприпустимим, так як будуть суперечити "правам і свободам людини, гарантованим Конституцією".

На думку президента, право потерпілого від корупційних злочинів звертатися безпосередньо до суду в разі саботажу правоохоронними органами розслідування його справи, може "паралізувати діяльність" органів влади.

Закон про введення цивільного (громадського) обвинувачення був прийнятий Верховною Радою 22 травня 2015 року.

При цьому даний законопроект "щодо посилення ролі громадянського суспільства у боротьбі з корупційними злочинами" був провалений Верховною Радою у квітні.

При схваленні відповідного закону, в Україні з'явився би інститут громадського (цивільного) обвинувачення, при якому цивільна особа при наданні доказів мало б можливість ініціювати порушення кримінальних проваджень у сфері службових та корупційних злочинів.

У пояснювальній записці зазначається, що насамперед малий, середній бізнес і громадянське суспільство найменш схильні до солідарності з корупціонерами, і тому слід наділити їх широкими можливостями для протистояння корупції.

Одним з головних пріоритетів своєї діяльності на посаді президента України Петро Порошенко задекларував боротьбу з корупцією.

Інститут громадського (приватного) звинувачення існує в ряді демократичних країн, наприклад, в США і Канаді. В Україні інститут приватного обвинувачення на даний момент обмежений тим, що порушуватися кримінальна справа може за зверненням потерпілого тільки слідчим або прокурором, а приватна особа не має повноважень для проведення розслідування і отримання доказів.