Президент України 3 наголосив, що міжнародні донори не можуть диктувати закони його країні, протестуючи проти вимог до Києва створити незалежний антикорупційний суд. Через невиконання цього завдання Україна зіштовхнулася із затримкою у отриманні життєво важливої фінансової допомоги.
Про це пише Financial Times, яке взяло інтерв'ю в українського президента, нагадуючи, що Захід і українське громадянське суспільство вважає створення незалежного антикорупційного суду важливим для приборкання ендемічного хабарництва і закриття сторінки клептократичного минулого через чотири роки після повалення режиму Віктора Януковича.
Створення суду також вважається одним із тестів для здатності Порошенка проводити більш жорсткі реформи в часи, коли парламентські і президентські вибори вже не за горами.
В інтерв'ю Financial Times Порошенко енергійно захищав свій послужний список реформ. Але також застеріг, що МВФ і Венеціанська комісія порушують український суверенітет, коли вимагають, щоб міжнародні донори мали вагоме слово у обранні суддів антикорупційного суду.
"Якщо хтось може уявити, що іноземні донори будуть формувати українські суди, то це проти Конституції", - сказав Порошенко.
Він вказав на прорив у минулий четвер, коли Верховна Рада ухвалила президентський закон про антикорупційний суд в першому читанні. Порошенко підкреслив, що парламент може обговорювати поправки до документу: "Я буду радий, якщо всі наші парнери зможуть обмінюватися аргументами і дійти конкретного компромісу".
За словами Порошенка, від готовий підписати виправлений законопроект, якщо документ буде відповідати Конституції України.
"Мені не подобається ідея, що наступного ж дня будь-хто зможе піти в Конституційний суд і призупинити чи зупинити дію закону. Це буде катастрофа", - сказав український президент.
Антикорупційні активісти звинувачують політичних лідерів в Києві в затягуванні створення антикорупційного суду через страх, хто їхні друзі можуть опинитися на лаві підсудних.
1 березня Верховна Рада схвалила в першому читанні закон "Про Вищий антикорупційний суд". Президентський законопроект №7440 за основу підтримали 282 народних депутата.
Детальніше про проект читайте в матеріалі Центру протидії корупції "Антикорупційне гальмо" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".