UA / RU
Підтримати ZN.ua

Порошенко розповів про перспективи виборів у ОРДЛО

Президент стверджує, що спостерігачі ОБСЄ зможуть забезпечити контроль за ділянкою російсько-українського кордону.

Президент України Петро Порошенко впевнений, що на сьогоднішній день немає умов для проведення вільних і демократичних виборів в окремих районах Донецької і Луганської областей.

В інтерв'ю журналістам українських телеканалів, яке демонструвалося ввечері в неділю, 23 жовтня, президент повідомив, що Франція і Німеччина підтримують України в цьому питанні.

"Ми повинні створити умови для цих виборів. На сьогоднішній день і пані Меркель, і пан Штайнмаєр, і керівники багатьох держав Євросоюзу сказали: зараз умов для виборів на Донбасі немає. І в цьому полягає підтримка позиції України", – підкреслив Порошенко, повідомляє прес-служба глави держави.

Читайте також: Порошенко назвав умови проведення місцевих виборів у Донбасі

Президент звернув увагу на присутність численного російського військового контингенту, озброєнь і військової техніки на окупованих територіях, а також підкреслив, що виборам у Донбасі повинно передувати виконання всіх умов Мінських домовленостей у частині безпеки.

"Спочатку треба виконати частину домовленостей з безпеки: забезпечити припинення вогню, відведення, функціонування і доступ ОБСЄ, в тому числі і до кордону, забезпечити технічну перевірку, звільнення заручників і багато іншого. І лише після цього ставити питання про прийняття законодавства про вибори. Ніяких паралелей. Спочатку компонент в частині безпеки, потім політичний компонент", – підкреслив Порошенко.

Глава держави визнав, що, згідно з Мінським домовленостями, військовослужбовці Державної прикордонної служби зможуть отримати доступ до неконтрольованої ділянці кордону в Донецькій і Луганській областях тільки після проведення виборів в ОРДЛО.

"До виборів, ми повинні отримати контроль над кордоном з боку збройної місії ОБСЄ. Це записано в "Мінську", я на це завжди підкреслював. Контроль з боку збройної місії ОБСЄ повинен припинити інфільтрацію російських військ, російського озброєння, російської амуніції. Озброєна місія ОБСЄ на постійній основі повинна стати на кордон і перекрити постачання. На другий день після виборів ми повинні забезпечити взяття під контроль українськими військовими кордону. Це вже зараз в "Мінську", і це повинно бути в "дорожній карті" з чіткою датою і з чіткою відповідальністю", – додав президент.

Порошенко запевнив, що західні партнери не тиснуть на Україну в переговорному процесі, а також пообіцяв не допустити торгівлі державним суверенітетом і територіальною цілісністю.

"Підкреслюю, що Україна абсолютно самостійна в процесі прийняття рішень. Я нікому і ніколи тиснути ні на себе, ні на Україну не дозволю. Друге - Україна має повну підтримку наших партнерів і союзників Німеччини і Франції. І третє - ніякого обміну позицій України на Сирію не відбувається... І я, як український президент, як гарант Конституції та територіальної цілісності України нікому не дозволю розкидатися українськими землями - це стосується як Донбасу, так і Криму", – резюмував глава держави.

Читайте також: Клімкін визнав відсутність спільної позиції "Нормандської четвірки" в питанні збройної місії ОБСЄ

Нагадаємо, як повідомив за підсумками зустрічі в Берліні президент України Петро Порошенко, до кінця листопада глави міністерств закордонних справ затвердять основу проекту дорожньої карти щодо імплементації мінських угод.

Зустріч в "Нормандському форматі" відбулася у ніч з 19 на 20 жовтня. Порошенко, Меркель і Олланд провели тристоронні консультації перед самітом "Нормандської четвірки". Лідери скоординували свої позиції перед зустріччю з російським президентом Володимиром Путіним.

Як пише Сергій Рахманін у своєму матеріалі для DT.UA навіть якщо Росія погодитися допустити спостерігачів ОБСЄ на кордоні, у них не буде реальних механізмів її контролю, що ставить під питання можливість реального забезпечення безпеки в ОРДЛО.

"Росія висловила готовність забезпечити доступ ОБСЄ до кордону. ОБСЄ підтвердила готовність моніторити кордон. Кремль може пустити спостерігачів на кордон. Вони отримають теоретичну можливість стежити за ним. Ні про який контроль поки навіть мова не велася", – зазначає автор, додавши, що питання про вибори в ОРДЛО з'явився на порядку денному у вкрай несприятливий для України час.

"З одного боку, Порошенко не міг не поступитися натиску Меркель, з іншого - зараз йому важко буде зайти з цим Раду. Він буде як і раніше "петляти". Питання тільки в тому, чому він із завидною постійністю обмежує собі простір для "петляння", – резюмує автор.

Детальніше про результати зустрічі лідерів "Нормандської четвірки" в Берліні та "дорожню карту" імплементації Мінських домовленостей читайте у статті Сергія Рахманіна "Геймер і таймер" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".