UA / RU
Підтримати ZN.ua

Порошенко пояснив звільнення ЦВК підготовкою до виборів у ОРДЛО за російським сценарієм

П'ятий президент солідаризувався з Центральною виборчою комісією, заявивши, що звільнення членів ЦВК ставить під питання легітимність президентських і парламентських виборів.

Звільнення членів Центральної виборчої комісії і оновлення складу ЦВК може свідчити про підготовку влади до проведення виборів у ОРДЛО за російським сценарієм, вважає п'ятий президент України, лідер партії "Європейська Солідарність" Петро Порошенко.

"Мотиви рішення слід шукати не в минулому, а у майбутньому. Особливе занепокоєння викликають вибори на окупованих територіях. Все більше сигналів, що без виконання компоненту безпеки мінських угод вони можуть відбутися на російських умовах. Несподівана заміна комісії може бути пов'язана саме з цим", - йдеться в заяві політика, опублікованому на його сторінці у Facebook ввечері в п'ятницю, 13 серпня.

Лідер "Євросолідарності" висловив упевненість, що голосуючи за звільнення ЦВК парламентська більшість "вистрілив собі в ногу" і поставило під сумнів легітимність виборів президента і народних депутатів, які провела Комісія.

"Адже комісія, яка не пропрацювала й року, бездоганно провела дві виборчі кампанії. Міжнародні організації та спостерігачі вибори президента і ВР визнали такими, що відповідають європейським стандартам", - нагадав Порошенку.

Він подякував звільнених членів ЦВК за організацію чесних виборів, фракцію "Голоси" – за відмову голосувати за відставку Комісії. Окремо Порошенко зазначив громадські організації, які намагалися переконати владу не розпускати ЦВК.

Нагадаємо, 12 вересня Володимир Зеленський висловив готовність обговорювати "формулу Штайнмайєра" на майбутньому саміті "Нормадской четвірки". Він також повідомив про наміри домагатися його проведення у поточному місяці. Реалізації "формули Штайнмаєра" вимагає РФ. У Кремлі заявили, що наполягатимуть на "письмових гарантіях" напередодні та під час саміту "Нормандської четвірки".

Другий президент України Леонід Кучма, який очолює українську делегацію в ТКГ, висловив упевненість, "формулу Штайнмаєра" на зустрічі "Нормандської четвірки" затверджено не буде, і Зеленський не погодиться на "особливий статус" і вибори на окупованій території до виведення російських військ.

У той же час, міністр закордонних справ україни Вадим Пристайко запропонував провести місцеві вибори на всій території України, включаючи окупований Донбас. При цьому він заявив, що "формулу Штайнмаєра" в 2016 році нібито погодив п'ятий президент України Петро Порошенкоо. Проте Порошенко категорично відкидав цей підхід, наполягаючи на тому, що вибори в ОРДЛО можна проводити лише після виведення російських військ і передачі контролю над кордоном Україні або ж миротворцям ООН.

13 вересня, як і прогнозувало DT.UA, Верховна Рада підтримала подання президента Володимира Зеленського та голосами фракцій "Слуги народу", "Опозиційної платформи – За життя", "Батьківщини" і групи "За майбутнє" достроково розпустила Центральну виборчу комісію.

Фракція "Слуги народу" у Верховній Раді заявила, що планує запропонувати квотний принцип розподілу позицій членів нової ЦВК. Це означає, що абсолютна більшість місць у Комісії займуть представники президентської політсили.

ЦВК відкинула всі претензії Зеленського, назвала рішення політичним, підкресливши, що воно ставить під питання легітимність президентських і парламентських виборів 2019 року.

За даними DT.UA, Зеленський вирішив розпустити ЦВК, щоб вивести з її складу людей, пов'язаних із п'ятим президентом України Петром Порошенком і колишнім народними депутатом Олександром Грановським. А викладені в тексті подання претензії є намаганням обгрунтувати це політично вмотивоване рішення.