Президент України Петро Порошенко дав інтерв'ю нідерландської газеті Elsevier, в якому детально розповів про своїх діях рівно рік тому, 17 липня 2014 року, в день аварії 3 рейсу MH-17.
За словами президента, після отримання інформації про те, що над сходом України зазнав аварії пасажирський літак, він в першу чергу перевірив інформацію про наявність в української сторони на місці трагедії озброєння, з якого міг бути збитий літак, після чого зв'язався з керівництвом Нідерландів, Австралії та інших країн.
"Я запросив всю наявну інформацію щодо трагедії у начальника Генерального штабу і міністра оборони. Потім я тричі перевірив той факт, що у нас не було відповідних озброєнь в тому регіоні, і з нашого боку у той час не велися ніякі військові дії. Коли це було зафіксовано, в той же вечір я провів телефонні розмови з вашим прем'єр-міністром Марком Рютте, прем'єр-міністром Австралії Тоні Эбботтом, прем'єр-міністром Малайзії Наджібом Разаком і віце-президентом США Джо Байденом", - заявив Порошенко в інтерв'ю.
Президент також зазначив, що лідер США Барак Обама досить холодно зустрів його дзвінок і пояснення української сторони.
"Після цього я зателефонував президенту США Бараку Обамі. Спочатку він холодно відреагував на цю інформацію. Хотів, щоб його підлеглі перевірили, що ми не маємо відношення до трагедії. На той момент це тривожило його найбільше. Після того, як Обама переконався у всьому, його реакція була вже зовсім іншою", - додав Порошенко.
З королем Нідерландів Віллемом-Олександром президент поговорив через кілька днів. За його словами, розмова вийшла емоційною, з обох сторін.
На питання, чи намагався він зв'язатися з президентом РФ Володимиром Путіним, Порошенко відповів негативно.
"Ні (не намагався зв'язатися з Путіним – ред). Тому що трагедія була для мене ще одним доказом російської агресії. У попередні тижні і місяці Росія вже повним ходом постачала зброю терористам. Більш того, у дні, що передували трагедії 17 липня, було абсолютно ясно, що російські офіцери безпосередньо були залучені до конфлікту", - зазначив він.
Президент також розповів нідерландської громадськості, що до аварії Боїнга стався ракетний обстріл українських військових з території Росії, а також були збиті два українських військових літака.
При цьому Порошенко не сумнівається, що саме РФ передала зенітно-ракетний комплекс "Бук", з якого був збитий летів на висоті 10 км лайнер, і несе як мінімум частину відповідальності за те, що сталося 17 липня, відзначає видання.
Президент України розповів, що після трагедії бойовики не надали доступ українській сторони до місця аварії літака, не припинили вогонь, і один або два прибулих українських рятувальники отримали поранення.
У той же час, Порошенко розповів, що до місця аварії прибули співробітники російських спецслужб, які вилучили "чорні ящики". "Представники російських спецслужб дуже швидко прибули до місця катастрофи, щоб отримати "чорні ящики" MH17. У нас є точна інформація, що, одержавши ті "чорні ящики", росіяни намагалися зробити з ними певні дії, щоб заплутати розслідування. Я був дуже стурбований. Тим більше, що вони вже мали доступ до великої кількості уламків корпусу літака і уламків ракети, з якої був збитий MH17", - додав президент.
Він погодився з тезою, що катастрофа зблизила Україну і всю Європу, в тому числі і тому, що "скрізь тепер розуміють стан, у якому опинилася Україна".
Нагадаємо, в п'ятницю настала річниця аварії Боїнга, в результаті якого загинуло 298 осіб. З них 192 людини були громадянами Нідерландів, 44 - громадян Малайзії, 27 - підданих Австралії, 12 - Індонезії, 10 - Великобританії. Також в результаті теракту загинуло четверо німців і четверо бельгійців, троє філіппінців, один громадянин Канади і один - Нової Зеландії.
Напередодні Верховна Рада постановою підтримала створення міжнародного трибуналу по справі Боїнга, і закликала ООН і парламенту інших країн наслідувати приклад.
Через 12 місяців після трагедії MH17 опубліковані нові кадри з бойовиками на місці трагедії, де вони відкрито говорять про причетність їх спільників в трагедії і обурюються, що літаку "ніхто не дозволяв тут летіти".
Голосування в Раді Безпеки ООН резолюції про створенні трибуналу для кримінального переслідування відповідальних за катастрофу Боїнг-777 компанії може бути призначено на 21 липня. Однак хоча Малайзія, Нідерланди, Україна і низка інших країн підтримує створення трибуналу по Боїнгу, Росія на даний момент послідовно протестує проти цього та, ймовірно, заблокує цю ініціативу в ООН. Так, російський президент Володимир Путін звинуватив Нідерланди во "вкиданні політизованого" розслідування по Боїнгу.
Контррозвідка СБУ зібрала докази причетності бойовиків і РФ до катастрофи "Боїнга". А слідчі прокуратури Нідерландів мають достатньо доказів, щоб встановити винних у катастрофі малазійського "Боїнга" в Донбасі.
Більшість розслідувань, включаючи журналістських, з України, Німеччини, Нідерландів і Великобританії (Bellingcat) і навіть Росії ("Новая газета", "Слон" і т. д.) наполягають на тому, що Боїнг був збитий саме проросійськими бойовиками. При цьому офіційна Москва і федеральні ЗМІ спростовують провину бойовиків, а також свою причетність до подій, заперечуючи факти постачань зброї в Україну. Періодично з'являються ряд "експертних" розслідувань, в яких "офіційні" версії діаметрально змінюються: від того, що літак був збитий ракетою "повітря-повітря", до того, що був збитий "земля-повітря". Однак об'єднує ці версії те, що в катастрофі Боїнга винна українська сторона.