UA / RU
Підтримати ZN.ua

Польща може отримати доступ до частини фінансування від ЄС після вступу Туска на посаду прем'єра — Bloomberg

Наразі Дуда доручив формування уряду Моравецькому, але в останнього мало шансів.

Очікується, що Польща отримає доступ до частини додаткового фінансування від Європейського Союзу до кінця року, коли, як очікується, лідер опозиції Дональд Туск вступить на посаду прем'єр-міністра країни. Про це повідомляє Bloomberg.

Єврокомісія планує найближчими тижнями підписати запит уряду Польщі на отримання частини допомоги в розмірі близько 2,8 мільярда євро (3 мільярди доларів), призначеної для сприяння відмові країн-членів від російських енергоносіїв.

Як тільки міністри фінансів ЄС підтвердять рішення Єврокомісії на засіданні 8 грудня, Варшава зможе отримати транш у розмірі близько 550 мільйонів євро у вигляді попереднього фінансування без жодних умов.

Доступ до коштів буде надано протягом декількох днів після вступу Туска на посаду. Колишній глава Євроради разом з опозиційними партіями Польщі розробив плани щодо усунення від влади керівної партії "Право і справедливість".

Читайте також: Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький подав у відставку

Туск заявив, що його пріоритетом є відновлення відносин з Союзом, який припинив фінансування країни через занепокоєння щодо ерозії незалежних інституцій у Польщі та верховенства права. Новому уряду Польщі доведеться виконати важку роботу із завершення реформ, щоб отримати доступ до фінансування на загальну суму 60 мільярдів євро.

"Ми, звичайно, чекаємо на новий уряд, щоб побачити, чи можна передбачити певну кількість реформ, ми оцінимо, що було зроблено за останні місяці", - заявив єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс.

ЄС заблокував виділення понад 35 мільярдів євро постпандемічної допомоги уряду "Права і справедливості", зокрема, через проблеми з реформою судової системи, яка посилює політичний вплив на суддів.

Уряд прем'єра Польщі Матеуша Моравецького звернувся з проханням про збільшення фінансування в серпні в межах програми, покликаної допомогти країнам Союзу розвивати альтернативні джерела енергії після того, як війна Росії проти України дестабілізувала енергоринок регіону. Рішення про виділення коштів буде ухвалене наступного місяця.

Після затвердження програми загальна сума доступної допомоги для Польщі зросте до майже 60 мільярдів євро у вигляді грантів і кредитів. Але подальший доступ буде пов'язаний із виконанням певних умов, зокрема, завершенням реформ у судовій системі. Ці зусилля можуть стати викликом для Туска. 

Читайте також: Українці в Польщі: посол розповів, що буде з пільгами для них у 2024 році

Минулого тижня союзники Туска домовилися про створення коаліції, але президент Польщі Анджей Дуда дав керівній партії "Право і справедливість" (PiS) та прем'єру Матеушу Моравецькому першу спробу сформувати уряд. Однак партія не має більшості, а оскільки всі інші сили виключили можливість співпраці з нею — таке завдання видається майже нездійсненним. Опозиція розкритикувала рішення Дуди, заявляючи, що консерватори намагаються затягнути час.

Згідно з конституцією Польщі, формування уряду після виборів може бути проведено у три етапи. На першому етапі президент доручає формування кабінету міністрів, який має отримати схвалення Сейму абсолютною більшістю голосів. Якщо така спроба буде невдалою, самі парламентарі отримають можливість призначити нову кандидатуру для формування уряду. У такому разі уряд також має отримати схвалення Сейму. Якщо це не вдасться, то президент повторно повинен доручити комусь сформувати уряд.