UA / RU
Підтримати ZN.ua

Politico: Новий уряд Ізраїлю навряд чи змінить політику щодо допомоги Україні

Експерти назвали причину балансування між США і Росією, якого дотримується Ізраїль.

Новий ізраїльський уряд, який прийшов до влади наприкінці 2022 року, навряд чи змінить підхід у питанні підтримки України в протистоянні російській збройній агресії. Єрусалим далі одночасно намагатиметься не засмутити і Вашингтон, і Москву, пишуть журналісти Politico із посиланням на експертів та одного з анонімних ізраїльських чиновників.

У виданні нагадали, що за час повномасштабної війни Ізраїль передав Україні продовольство, ліки та іншу гуманітарну допомогу, але досі не запропонував своєї потужної військової техніки. Це розлютило офіційних осіб Сполучених Штатів Америки та самого Ізраїлю, однак залишило задоволеною РФ.

Намір продовжити балансування між США і Росією недавно підтвердив міністр закордонних справ уряду Біньяміна Нетаньяху Елі Коен, запланувавши розмови з представниками двох країн. Крім того, один з ізраїльських чиновників наголосив у коментарі Politico: "Немає жодних змін у політиці Ізраїлю щодо України".

Експерти пояснили, що причина такої поведінки зводиться до одного слова – Сирія. "З одного боку, Іран надає Росії безпілотники, але в той же час Росія дозволила Ізраїлю протистояти Ірану та Хезболлі в Сирії", – зауважила професор Школи передових міжнародних досліджень Університету Джона Хопкінса Раффаелла Дель Сарто.

Таким чином, ця угода може опинитися під загрозою, якщо Єрусалим вирішить допомогти українським захисникам вбивати російських окупантів. 

Читайте також: Нетаньяху анонсував ревізію у сфері міжнародних відносин Ізраїлю

На думку Дель Сарто, через це ізраїльський уряд і далі відкидатиме заклики світу щодо надання військової підтримки нашій державі, у тому числі системи ППО "Залізний купол" – вона "буде вважатися військовою допомогою, навіть якщо це оборонна зброя, а Ізраїль не хоче засмучувати Росію".

Професор з політології та міжнародних досліджень Ніколь Форд, у свою чергу, додала, що бездіяльність у питанні оборонної допомоги є незручною для Єрусалима, оскільки Іран постачає військам РФ дрони-камікадзе для ударів по Україні. За її словами, застосування цих безпілотників окупантами стало доволі тривожною новиною для ізраїльської влади.

Водночас, експерти припускають, що Єрусалим міг би збільшити підтримку Києва, якби Вашингтон дав певні стимули, зменшивши критику зловживань Ізраїля щодо Палестини. Однак адміністрація Джо Байдена не зробить цього, бо зобов’язалася викривати порушення прав людини ізраїльтянами.

У Politico припускають що радник з питань національної безпеки президента США Джейк Салліван і держсекретар Ентоні Блінкен будуть обговорювати з представниками Ізраїлю питання Ірану під час візитів у Єрусалим, але можуть відмовитися від прагнень переконати уряд у посиленні підтримки України.

Читайте також: США та Ізраїль шукають кроки, щоб завадити поставкам іранських дронів у РФ — Держдеп

Нагадаємо, після недавньої телефонної розмови глави МЗС Ізраїлю Елі Коена з російським колегою Сєргєєм Лавровим український посол Євген Корнійчук зазначив, що це свідчить про зміну офіційної політики Єрусалима.

На тлі формування нового ізраїльського уряду, а також посилення неформального союзу РФ та Ірану на Банковій сподіваються покращити оборонну співпрацю між Україною та Ізраїлем. Наскільки це можливо, розбирався Володимир Кравченко у своїй статті для ZN.UA "Чому Ізраїль не дає ППО Україні: шість причин".