UA / RU
Підтримати ZN.ua

Політичний вплив на ДБР дозволить президенту заблокувати роботу НАБУ і САП – думка

Серед кандидатів на посаду голови Держбюро розслідувань є люди, пов'язані з оточенням Петра Порошенка.

Поширення політичного впливу на нове Державне бюро розслідувань дозволить президенту тримати "на гачку" своїх політичних опонентів, а крім того – заблокувати роботу НАБУ і САП.

Про це у своїй статті для DT.UA пишуть Олександр Лємєнов і Володимир Петраковский. Автори вказують, що до підслідності ДБР будуть відноситись, крім іншого, злочини, вчинені керівництвом антикорупційних органів, а також переважної більшості керівників інших правоохоронних органів, податківців, митників та ін.

"У цьому якраз і полягає головна загроза для новостворених антикорупційних органів. Точніше, лише для одного з них - Національного антикорупційного бюро України та його керівника Артема Ситника, якому, на відміну від очільника САП, не притаманний пієтет стосовно керівництва держави. Підлеглі Ситника без прив'язки до фінансово-промислових груп розслідують все, що потравляє їм до рук. А отже, вони не піддаються тиску", – йдеться в статті.

Автори вказують, що просування розслідувань НАБУ можна хіба що пригальмувати через процесуальне керівництво, здійснюване "лояльним до глави держави Назаром Холодницким".

"Тому якщо ДБР перебуватиме під політичним впливом оточення Петра Порошенка, то в нього буде можливість не лише тримати на гачку своїх опонентів і соратників, а й заблокувати роботу НАБУ і САП", – зазначають Петраковский і Леменов.

Автори вказують на активність в політичному середовищі одного з головних претендентів на посаду директора ДБР – головного військового прокурора України Анатолія Матіоса.

"Про активізацію Матіоса в політичній площині не говорить лише ледачий, як і не мовчать про його величезне бажання домовитися з усіма політичними групами, що впливають на рішення конкурсної комісії. Подейкують, "Народний фронт" уже погодився підтримати генерала", – наголошується в статті.

Конкуренткою Матіоса автори називають співробітницю Департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генпрокуратури Ольгу Варченко.

"Її "ахіллесовою п'ятою" є потенційний зв'язок з куратором від Порошенка у правоохоронній і судовій сферах впливовим нардепом Олександром Грановським. Під час одного з інтерв'ю вона підтвердила знайомство з останнім. Щоправда, джерела також стверджують, що вона, швидше за все, стане заступницею у "військового генерала" або іншого топ-претендента - Олексія Горащенкова", – йдеться в статті.

Наголошується, що Горащенков є підлеглим президента Порошенка і одним з керівників департаменту президентської адміністрації. Раніше він був співголовою конкурсу з обрання керівництва НАЗК, а в подальшому –став "уповноваженою особою" від глави держави у комунікації з агентством.

Раніше екс-перший заступник голови Служби безпеки України Віктор Трепак в своїй статті для DT.UA писав про розрахунок вищого політичного керівництва країни на те, що повністю підконтрольне йому ДБР після свого запуску зможе "поглинути" НАБУ.

Детальніше про проблеми формування держбюро розслідувань читайте у статті Олександра Лємєнова і Володимира Петраковского "ДБР: загальмований двигун перетворень" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".