UA / RU
Підтримати ZN.ua

Податковий комітет ВР підготував законопроект про легалізацію доходів сумнівного походження

У разі його прийняття суб'єкт декларування буде не зобов'язаний вказувати джерела походження цінностей та вартість задекларованих активів.

У розпорядженні DT.UA є законопроект парламентської податкового комітету "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо одноразового декларування активів фізичних осіб". У разі прийняття він дозволить українцям в період з 1 жовтня по 31 грудня 2016 р. задекларувати кошти в готівковій і безготівковій формі, рухоме і нерухоме майно, цінні папери, об'єкти незавершеного будівництва, корпоративні права та інші блага.

Про це пише в своїй статті економічний оглядач DT.UA Юлія Самаєва.

За її інформацією, при цьому суб'єкт декларування не зобов'язаний вказувати джерела походження цих цінностей і вартість задекларованих активів, а сама декларація звільняє його від кримінальної та адміністративної відповідальності за ряд фінансових порушень за умови, що фізособа сплатить ПДФО з доходу або його частини, який і був джерелом придбання цих активів. Причому дохід суб'єкт декларування визначає самостійно.

Читайте також: Рада скасувала податок на високі пенсії і збільшила на надвисокі

"По суті це законопроект про легалізацію доходів сумнівного походження, давно очікуваний деякими українцями, але аж ніяк не більшістю. Для тих, хто одноразової декларації не подасть, задекларованими вважаються вже зареєстровані фізособою активи й кошти в розмірі 1 млн грн", - йдеться в статті.

Далі, зазначає Самаєва, фіскальний орган порівнює поточні доходи із задекларованими раніше й у разі перевищення (понад десять МЗП) проводить перевірку, за результатами якої донараховує зобов'язання щодо ПДФО і накладає штраф. Витратами фізособи вважається оплата робіт або придбання активів, вартість яких перевищує граничну суму розрахунків готівкою, встановлену НБУ, тобто 150 тис. грн.

"Звісно, більшості українців ця норма не торкнеться", - йдеться в статті.

" й альтернативний підхід - законопроект №4713 про податкову амністію й оподаткування непідтвердженого доходу авторства Миколи Фролова від БПП. Він також передбачає звільнення від відповідальності за умови розкриття сум отриманих станом на 1 січня 2016-го доходів, які перевищують 200 тис. грн, сплату за зниженими ставками ПДФО, а також легалізацію непідтверджених доходів, щоправда, якщо вони не були отримані злочинним шляхом. Враховуючи, що методологія й порядок обчислення непідтвердженого доходу, тобто перевищення витрат над доходами, є нечіткими, незрозуміло, як ДФС визначатиме такий "непідтверджений дохід". Водночас контролюючий орган може одноосібно визначати податкове зобов'язання (зі ставкою 30%) для платника податків", - йдеться в статті.

"Враховуючи методи роботи фіскальної служби, ризик використання цієї норми вибірково та з метою одержання хабарів зашкалює. І якщо раніше фіскали були головним болем підприємців, то згодом вони можуть стати проблемою кожного українця", - пише Самаєва.

Нагадаємо, з 1 січня поточного року набули чинності серйозні правки в Податковий кодекс України. Закон "Про внесення змін в Податковий кодекс і деякі законодавчі акти України про забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році", зокрема, встановлює з 2016 року єдину ставку єдиного соціального внеску (ЄСВ) у 22% та скасовує 3,6% ЄСВ, що утримується із зарплати працівників.

У той же час, 2 червня Верховна Рада внесла зміни до Податкового кодексу в частині оподаткування пенсій. Урядовий законопроект №4542 у другому читанні і в цілому підтримали 274 народних депутата.

Детальніше про податкову грамотність українців читайте в статті Юлії Самаєвої "Загальне декларування: гра з нульовою сумою" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".