На сьогодні Україна не задіяла "план Б" щодо Донбасу, а переговори Тристоронньої контактної групи тривають за планом.
Про це заявив в ефірі телеканалу "Україна 24" спікер української делегації в ТКГ Олексій Арестович, коментуючи слова віце-прем'єра з питань тимчасово окупованих територій Олексія Резнікова, що Україна в Донбасі "вже працює за планом Б".
"Ми вже сьогодні працюємо за планом Б - коли працюємо над реінтеграцією, не чекаючи деокупації, коли пишемо закон про державну політику перехідного періоду. Цього не було за шість років, у нас конфліктують нормативні акти, закони, постанови, укази", - сказав Рєзніков напередодні в інтерв'ю Суспільному.
Водночас Арестович заявляє, що "план Б" - це фігура мовлення».
«Це не якийсь план, на якому написано "план Б" і підписи посадових осіб. Просто він на слуху. Пан Резніков грає словами. Давайте подивимося на слова секретаря РНБО, який рік тому напередодні нормандської зустрічі заявив, що РНБО відпрацював і затвердив п'ять варіантів дій в разі, якщо буде порушений нормандський формат, і його виконання з якихось причин буде неможливо. Поки нормандський формат існує, тривають переговори в рамках ТКГ - все йде за планом. Поки все йде за форматом, ні про який "план Б" йдеться", - говорить Арестович.
Він також нагадав слова Рєзнікова, що процес повернення Донбасу і Криму ділиться на дві основні гілки - деокупація і реінтеграція.
"Так ось, реінтеграція здійснюється безперервно, навіть якщо ще не відбулася деокупація. Це боротьба за уми і серця. Наприклад, гуманітарні питання і питання безпеки, відкриття КПВВ", - пояснив він.
Арестович додав, що "плани є на кожному кроці", але це державна таємниця.
Відзначимо, що у Верховній Раді заявили, що не знають, з якими пропозиціями виходить і про що домовляється українська делегація в Мінському процесі щодо врегулювання ситуації в Донбасі.
У листопаді голова української делегації Леонід Кравчук заявив, що підготовлений українською стороною «План спільних кроків» для ТКГ пропонує повністю припинити конфлікт і демілітаризувати окремі райони Донецької і Луганської областей на початку 2021 року.
Однак Росія фактично заблокувала переговори в Мінську, вимагаючи від України скасувати постанову парламенту про місцеві вибори і затвердити «мирний план» бойовиків щодо врегулюванню ситуації в Донбасі.
Значущих результатів із припинення російської агресії і деокупації Донбасу як не було, так і немає. То чи не час змінювати «формат і стратегію»? Про це розмірковує Тетяна Силіна у статті «Подорож із Парижа до Берліна із зупинкою в Мінську завдовжки рік».