UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Перше знайомство": що говорив Зеленський до та після зустрічі у Раді

Головною темою зустрічі залишалося питання дати інавгурації новообраного президента.

Новообраний президент Володимир Зеленський у суботу, 4 травня, взяв участь у зустрічі з керівниками фракцій у Верховній Раді. До та після неї Зеленський поспілкувався із журналістами.

"Господарі" і "гості"

За даними ЗМІ, збір керівників фракцій було ініційовано спікером Верховної Ради Андрієм Парубієм. Зустріч у Верховній Раді розпочалася о 15:00. Водночас ще вранці в оточенні Зеленського не могли чітко дати відповідь на запитання, чи прийде на неї новообраний президент.

Однак близько 15:00 Зеленський все ж з'явився. Участь у зустрічі також взяли: спікер Верховної Ради Андрій Парубій, перший віце-спікер Ірина Геращенко, віце-спікер Оксана Сироїд, голови фракції Олег Березюк ("Самопоміч"), Вадим Новинський ("Опозиційний блок") і співголова депутатської групи "Відродження" Віктор Бондар.

З боку Володимира Зеленського – експерти його команди, зокрема, адвокат олігарха Ігоря Коломойського Юрій Богдан.

Керівники парламентської більшості на зустріч із Зеленським не прийшли, повідомив "Інтерфакс-Україна" народний депутат Андрій Левус ("Народний фронт"). Фракцію "Блок Петра Порошенка" представляв народний депутат Олександр Черненко (замість Артура Герасимова), "Народного фронту" - депутати Андрій Тетерук і Антон Геращенко (замість Максима Бурбака), "Батьківщини" - парламентарій Іван Крулько.

На консультаціях лідерів фракцій і Володимира Зеленського не було чинного президента України Петра Порошенка і прем'єр-міністра Володимира Гройсмана. Від "Радикальної партії" Олега Ляшка на зустріч не прийшов жоден представник, повідомив "Укрінформу" Олег Березюк.

Інавгурація: де і коли

Під час розмови із журналістами під будівлею ВР Зеленський запропонував провести інавгурацію 19 травня. "Ми пропонуватимемо 19 травня. Це найголовніше питання, і ми з нього розпочнемо (зустріч – ред.)", - зазначив він.

Водночас парламент збереться на наступне засідання лише 14 травня. Сама ж інавгурація Володимира Зеленського, відповідно до чинного законодавства, має відбутись не пізніше 3 червня. У команді новообраного президента раніше пообіцяли не міняти кардинально її формат і не переносити присягу за межі Верховної Ради.

При цьому, за словами новообраного президента, у лідерів фракцій є різні думки щодо дати інавгурації, тому "дату ми напевно зможемо зрозуміти тільки 14 травня на засіданні Верховної Ради", пише "Українська правда".

Розпустити парламент не можна залишити

Під час розмови з журналістами після зустрічі у парламенті Зеленський заявив, що говорити про ймовірний розпуск парламенту та дострокові вибори поки що зарано, пише "Громадське". "Рано про це говорити – ще немає повноважень. Як тільки в мене будуть повноваження, ви отримаєте відповідь", - сказав він.

Однак це не завадило новообраному президенту закидати ЦВК затягування оголошення результатів виборів, щоб інаугурація відбулася після 27 травня, і він не зміг розпустити парламент.

Політтехнолог штабу Зеленського Дмитро Разумков озвучив ту ж претензію до ЦВК, що й переможець президентських виборів. І назвав формальну причину для розпуску Ради - "відсутність коаліції".

Тим часом у Центрвиборчкомі запевнили, що готові до проведення дострокових виборів у парламент у випадку їх оголошення. Хоча через обмежені часові рамки можуть виникнути певні труднощі. Чергові парламентській вибори в Україні мають відбутися 27 жовтня.

Як пише заступник головного редактора DT.UA Сергій Рахманін, команда Володимира Зеленського розглядає варіанти розпуску Верховної Ради і шантажу депутатів для примусу до співпраці. Рішення про дострокове припинення повноважень парламенту може бути прийнято з допомогою Окружного адмінсуду Києва, який у березні вже вимагав від ВР документального підтвердження існування коаліції.

"Паспортизація" ОРДЛО і "кілька ходів" у відповідь

Під час розмови із журналістами до консультативної зустрічі у Верховній Раді Володимир Зеленський також заявив про готування його командою "декількох ходів" у відповідь на роздачу російських паспортів жителям окупованих Росією районів Донецької та Луганської областей України.

Указ про спрощене надання російських документів мешканцям ОРДЛО президент РФ Володимир Путін підписав 24 квітня.

"Готуємо. У нас є кілька ходів, скажімо так... Тому будемо поки що готувати, а потім ми покажемо", - відповів він на запитання кореспондента "УНІАН" про те, чи має у цьому питанні конкретні пропозиції до парламенту.

Водночас, надаючи громадянство, Росія одночасно тестує Зеленського, зміцнює власні позиції в Донбасі і готує правові підстави для військового сценарію.

Перше знайомство

Коментуючи зустріч у Верховній Раді, Зеленський наголосив на тому, що це було перше півторагодинне знайомство і "ніяких тісних взаємин" поки що немає.

Народний депутат Андрій Тетерук на своїй сторінці в Facebook висловив думку, що головною темою зустрічі все ж стало питання дати інавгурації новообраного президента.

"Відбулась зустріч голів фракцій парламенту з новообраним президентом України Володимиром Зеленським. Темою обговорення було консультація щодо дати інавгурації. Обговорювались різні можливі дати, такі як 19 та 28 травня, і навіть 1 червня… 13 травня відбудеться засідання фракції на якому ми обговоримо найкращу дату проведення інавгурації… і проголосуємо за постанову ВР, яка визначатиме дату, вже у вівторок, 14 травня", - написав він.

Водночас депутат Березюк та перший віце-спікер Геращенко не погодилися із ним і розповіли про зустріч більш докладно.

Так, за словами голови фракції "Самопоміч", обговорювалися питання зовнішньої і внутрішньої політики, взаємодії із парламентом, ухвалення нового виборчого законодавства та скасування недоторканності.

"Головна тема зустрічі - проведення консультацій щодо дати інавгурації, обмін думками щодо налагодження співпраці між гілками влади… В цілому зустріч пройшла в конструктивній атмосфері", - зазначила у своєму дописі в Facebook Ірина Геращенко.

За її словами, піднімалися питання ставлення новообраного президента "до виборчої системи (мажоритарка чи списки), можливостей розпуску парламенту, законів про імпічмент і ТСК" та інші.

"Наголосила, що вже першим викликом для новообраної команди стане червень, коли в ЄС будуть дискусії щодо продовження санкцій і важливо добитися їх пролонгації… Дуже важливо, щоб перезагрузка з РФ, на яку так чекають і розраховують США і ЄС, не відбувалася виключно за рахунок України", - додала віце-спікер.

Крім цього, на консультативній зустрічі у парламенті сторони обговорювали Мінські домовленості, реалізацію яких блокує небажання РФ виводити з Донбасу військових і техніку, а також звільнення українських заручників Кремля.

Геращенко також запросила Зеленського та його експертів на засідання неформальної мінської платформи у ВР 16 травня, аби "поділитися певними думками й інформацією щодо Мінського процесу".