UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пентагон створює нове командування для підтримки України — The New York Times

Місія в Німеччині оптимізує систему навчання та допомоги, яку Сполучені Штати та їхні союзники створили буквально на ходу після вторгнення Росії.

Пентагон планує створити нове командування для контролю та управління підтримкою України. Про це пише The New York Times.

Міністерство оборони США готується переглянути те, як Сполучені Штати та їхні союзники навчають і оснащують українську армію. Це, як кажуть офіційні особи, вкладається у плани довгострокового зобов’язання адміністрації Байдена підтримувати Україну в її війні з Росією.

Очікується, що ця пропозиція оптимізує систему навчання та допомоги, яка була терміново створена після російського вторгнення в лютому. За словами кількох військових і адміністративних посадовців, система буде передана новому командуванню, розташованому в Німеччині, а очолюватиме його високопоставлений генерал США.

Генерал Крістофер Каволі,  Голова Європейського командування Збройних Сил США та Верховний головнокомандувач Об'єднаних збройних сил НАТО в Європі, нещодавно представив Міноборони відповідний проєкт. Ллойд Остін і його помічники наразі ознайомлюються з планом і, ймовірно, приймуть остаточне рішення найближчими тижнями. Про це NYT повідомили джерела, додавши, що Білий дім і Пентагон підтримали такий підхід.

Нове командування, так само, як і зобов’язання Пентагона надати Україні понад 16 мільярдів доларів військової допомоги, свідчить про те, що Сполучені Штати очікують загрози з боку Росії по відношенню до України та її сусідів упродовж багатьох років, заявили нинішні та колишні високопосадовці США.

«Це є визнанням реальності важливої місії допомоги нашим українським партнерам у сфері безпеки», — сказав адмірал Джеймс Ставрідіс, колишній Верховний головнокомандувач ОЗС НАТО в Європі. — Крім того, це створить формальну структуру безпеки, якої зможуть дотримуватись наші союзники та партнери з точки зору передачі українцям свого обладнання та забезпечення навчання».

Генерал Девід Петреус, колишній головнокомандувач США в Іраку та Афганістані, також погоджується з цим баченням.

«Це була б дуже важлива і дуже доречна ініціатива, враховуючи масштаби зусиль США та внесок наших союзників по НАТО», — сказав він.

Нове командування, яке підпорядковуватиметься генералу Каволі, виконуватиме рішення, прийняті Контактною групою з питань оборони України (так званим «форматом Рамштайн»): коаліцією з 40 країн, яку Міністерство оборони створило після російського вторгнення для задоволення потреб і запитів України. Міністри оборони країн-членів зустрілися цього тижня в Брюсселі.

Читайте також: Зараз переговори з Росією йдуть на полі бою — Кулеба

Участь у місії, яка буде розташована у Вісбадені, в штаб-квартирі армії США в Європі, візьмуть близько 300 осіб. Значна частина навчання українських військових на системах озброєння США вже проходить саме там, або поблизу.

Зміни, які передбачається здійснити, спрямовані на надання імпровізованому з початку війни формату структури подібної до тієї, яка функціонувала в Іраку та Афганістані протягом останніх двох десятиліть.

Пропозиція надійшла від генерала Тода Волтерса, попередника генерала Каволі, і була доопрацьована після того, як Каволі прийняв командування в липні.

Генерал-лейтенант Крістофер Донах’ю, який командував евакуацією США з Афганістану в серпні 2021 року, упродовж останніх кількох місяців непублічно координував значну частину військової допомоги США Україні.

Зі свого штабу у Вісбадені генерал Донах’ю, колишній командир 82-ї повітряно-десантної дивізії, який зараз очолює 18-й повітряно-десантний корпус армії, допомагав контролювати навчання, спілкувався з українськими генералами щодо їхніх потреб на полі бою та, спираючись на свій досвід роботи зі спецопераціями, надавав їм поради.

Однак за повідомленням представників Міноборони, Донахью та його командний штаб, які базувалися в Польщі та Німеччині з перших днів війни, наступного місяця планують повернутися до свого головного штабу у Форт-Брегг в Північній Кароліні.

Тож Пентагону знадобиться хтось інший, щоб очолити створювану командну структуру.

Бригадний генерал Патрік Райдер, прес-секретар Пентагону, відмовився обговорювати це питання, проте в електронному листі повідомив, що у відомстві постійно «оцінюють та удосконалюють внутрішню позицію та процеси, щоб гарантувати надання Україні своєчасної відповідної допомогу у сфері безпеки, аби відповідати її найбільшим вимогам, нагальним потребам на полі бою та нарощуванню міці для стримування подальшої російської агресії».

Читайте також: Резніков: «Відсутність постійних новин щодо постачань зброї до України не означає їх скорочення»

Представники США публічно не обговорювали цю пропозицію, зокрема через те, що представники Пентагону все ще розглядають план, а також аби уникнути потрапляння у наратив президента Росії Владіміра Путіна про те, що його країна перебуває у стані війни зі Сполученими Штатами та НАТО, а не з Україною.

Тим не менш, Пентагон вжив заходів для підготовки та оснащення нового командування. Влітку до Вісбадена зі Штутгарта переїхала група спеціалістів з матеріально-технічного забезпечення, яка координує запити України та військову допомогу їй з боку понад 40 країн.

Маловідома група — названа офіційно Міжнародним центром координації донорів — разом з офіцерами з понад двох десятків країн відіграє ключову роль у підтримці української армії, оскільки її потреби на полі бою стають дедалі більш серйозними.

Читайте також: Залужний розказав, що потрібно для контрнаступів ЗСУ в 2023 році

У середу Пентагон заявив, що надасть Україні додаткові $1,1 мільярда довгострокової військової допомоги, включаючи 18 пускових установок високомобільної артилерійської ракетної системи HIMARS. Але на відміну від наданих влітку 16 HIMARS з власних запасів, нову зброю буде замовлено у виробника Lockheed Martin, і для її доставки, за словами високопосадовця Міноборони, може знадобитись кілька років.

Українські та американські офіційні особи кажуть, що повідомлення Пентагону про нові поставки зброї та боєприпасів із запасів США, які тепер надходять щотижня або раз на два тижні, додали вищому командуванню Києва впевненості у плануванні комплексних наступальних операцій: таких, як у Херсонській області на півдні та в Харкові на північному сході. 

Українських військових тимчасово виводять з поля бою, щоб навчити керувати американськими та іншими західними системами озброєння. За даними Пентагону, близько 2000 українців вже пройшли підготовку по роботі з американською артилерією та безпілотниками.

Вісбаден має стати місцем навчання та допомоги під керівництвом США, але інші західні країни навчають українських солдатів на своъй території. Британія, наприклад, влітку розпочала програму навчання 10 000 українських новобранців володінню зброєю, тактиці патрулювання, першій допомозі та іншим навичкам на британських базах. Цього місяця Данія оголосила, що також розпочне подібну програму для українських новобранців.

Невдовзі після вторгнення Росії на схід України у 2014 році Сполучені Штати та кілька інших західних країн створили навчальні центри на заході України. Сили спецоперацій навчили тисячі українців до того, як відбулося повномасштабне вторгнення.

За словами американських офіцерів, через відсутність американських військ в Україні надавати підтримку телефоном або онлайн було складно.

«Зараз набагато складніше спілкуватися з нашими союзниками та партнерами. Телеконференція — це добре, але це далеко не те, що ми мали раніше», — заявив цього місяця на форумі з безпеки генерал-майор Стівен Едвардс, голова Сил спеціальних операцій США в Європі.

Запропоноване командування здійснюватиме контроль за навчанням на полігонах у Німеччині, а також у створених в сусідніх країнах центрах технічної підтримки.

Наприклад, військова ремонтна група з 50 осіб на базі в Польщі надає технічну допомогу українським солдатам у ремонті пошкодженої американської зброї, включно з гаубицями M777. Українські виробники зробили додатковий крок, навчившись реконструювати запчастини.

За словами військових, від початку програми в червні було здійснено більше десятка телеконференцій з понад 100 українськими контактами.

«Це дуже подібне на так званий сценарій Давида та Голіафа, правда? І Давид наразі тримається досить добре», — зауважив на безпековому форумі начальник командування Пітер Масселман, старший рядовий солдат Спеціальних операцій у Європі.