UA / RU
Підтримати ZN.ua

Парубій може одноосібно призначити дату інавгурації у разі відсутності консенсусу в Раді

Більшість партій заявили про готовність підтримати будь-який проект про дату інавгурації Зеленського.

Верховна Рада на поточному тижні призначить дату інавгурації новообраного президента України Володимира Зеленського, заявив на засіданні погоджувальної ради парламенту в понеділок голова парламенту Андрій Парубій. При цьому він не уточнив, у який день відбудеться голосування цього питання.

"На цьому тижні ми повинні розглянути постанови про призначення інавгурації. Станом на сьогодні зареєстровано п'ять постанов, одне відкликано в суботу", - сказав Парубій.

У той же час він зазначив, що якщо Верховна Рада не зможе визначити дату інавгурації, у голови парламенту є повноваження одноосібно призначити день її проведення.

"Але оскільки всі фракції парламенту висловилися за готовність підтримати всі пропозиції, я думаю проблем із цим питанням у нас не виникне", - додав Парубій.

У той же час фракція "Народний фронт" заявила, що новообраний президент України Володимир Зеленський повинен приймати присягу в урочистій атмосфері, а не в День пам'яті жертв політичних репресій 19 травня,

"У день жалоби, 19 травня, ми повинні схилити голови у скорботі і заявити, що ніколи не допустимо реваншу диктатури або московської гегемонії. Разом з тим, вважаємо, що новий президент Володимир Зеленський повинен прийняти присягу глави держави в урочистій атмосфері. Для цього підійде і інший день", - сказав голова фракції Максим Бурбак.

Фракція чинного президента "Блок Петра Порошенка" заявила, що визначиться, за який проект постанови про інавгурацію новообраного президента України голосувати, після розгляду в профільному парламентському комітеті з питань регламенту всіх зареєстрованих документів.

"Фракція партії "Блок Петра Порошенка" не голосуватиме за жодну постанову. Відразу після рішення відповідного профільного комітету ми терміново збираємо і визначаємося з тим, за що будемо голосувати. Але хотів би підкреслити, що Петро Порошенко ... не заперечує жодну дату" , - заявив глава фракції Артур Герасимов.

Лідер парламентської фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко сказала, що питання дати інавгурації Володимира Зеленського не принципове і запропонувала розпочати консультації щодо створення нової коаліції у Верховній Раді.

"Пройшло вже 20 днів після президентських виборів, але люди не відчувають ніякого руху до тих змін, за які вони проголосували. Зараз треба вести головну дискусію не про дату інавгурації, а про абсолютно нову стратегію і тактику управління державою. Тому я закликаю всіх лідерів фракцій і нового президента негайно перейти до спокійним дискусіям про створення нової коаліції і нового уряду. Будь-який інший варіант призведе до тотальної втрати часу і продовження тотального безладу", - заявила Тимошенко на засіданні і додала, що її команда готова до конструктивної співпраці.

Партія "Самопоміч" не бачить проблеми з датою інавгурації.

"Це не нас обрали 73%. Новообраний президент обіцяв, отримав підтримку і ми зобов'язані підтримати ту дату, яку він хоче: хоче швидше – хай стає до виконання обов'язків швидше і виконує свої обіцянки. Це його робота, а все решта – це від лукавого", - сказав голова фракції Олег Березюк.

У парламентській фракції "Опозиційний блок" виступили за якнайшвидше проходження етапу інавгурації новообраного президента, але не стали уточнювати, яку дату приведення до присяги мають намір підтримати.

"Потрібно якомога швидше пройти етап інавгурації, щоб мати можливість перейти до дійсно важливих питань. В першу чергу тих, які повинні забезпечити наближення довгоочікуваного миру в Україні", - заявив глава фракції Вадим Новинський.

Він додав, що новообраний президент України повинен пам'ятати, що в Україні парламентсько-президентська форма правління, і рекомендував не ставити ультиматуми Верховній Раді.

Зазначимо, що в даний час у Верховній Раді зареєстровано чотири проекти постанови про проведення інавгурації обраного президентом України Володимира Зеленського. Їх було п'ять, але один проект постанови відхилено.

Зокрема позафракційні народні депутати Сергій Міщенко і Віктор Балога подали проекти постанов (№10270 і №10270-1), якими запропонували провести інавгурацію обраного президентом України В. Зеленського 19 травня. Пізніше позафракційний народний депутат Віталій Купрій зареєстрував проект постанови №10270-2 про проведення урочистого засідання Верховної Ради, присвяченого прийняттю присяги Зеленським, 20 травня.

Після цього народний депутат України фракції "Блок Петра Порошенко" вніс проект постанови №10270-3, що передбачає проведення інавгурації в два етапи: офіційний в залі засідань Ради 19 травня згідно з регламентом парламенту, а також другий – на НСК "Олімпійський" 3 червня "для забезпечення участі громадськості і запрошених гостей іноземних держав", під час якого новообраний президент повинен повторно проголосити присягу українському народу і інавгураційну промову.

Народний депутат з фракції "Блок Петра Порошенка" Олександр Сугоняко 10 травня вніс у Верховну Раду проект постанови №10270-4 про проведення інавгурації новообраного президента країни в суботу, 1 червня, проте 11 травня цей проект постанови був відкликаний.

Зазначимо, раніше 10 травня Володимир Зеленський опублікував відеозвернення до народних депутатів, в якому закликав їх проголосувати за проведення інавгурації 19 травня. У відеоролику Зеленський порівняв Порошенка з туристом єгипетського готелю, у якого скінчилась відпустка, а він ніяк не зупиниться: краде тапці і рушники і тягне все підряд зі шведського столу. Зеленський попросив Порошенка здати ключ, розрахуватися за міні-бар і піти.