UA / RU
Підтримати ZN.ua

Парламент погодився створити Вищу раду правосуддя

За згодою ради правосуддя можна буде заарештовувати або звільняти суддів.

Верховна Рада України 271 голосом "за" затвердила закон про створення Вищої ради правосуддя, який повинен стати незалежним конституційним органом державної влади і суддівського самоврядування.

Відповідне рішення парламент прийняв на нічному засіданні 21 грудня. Прийняття закону було однією з умов переходу до голосування за державний бюджет на 2017 рік, ухвалений на цьому ж засіданні.

Згідно з новим законом, Вища рада правосуддя буде приймати рішення про звільнення суддів з посади і давати згоду на затримання чи арешт судді (арешт і затримання раніше були можливі після схвалення парламенту).

До складу Вищої ради правосуддя входить 21 чоловік, 10 з них обирає з'їзд суддів з числа суддів або суддів у відставці, 2 призначає президент, 2 обирає Верховна Рада, 2 – з'їзд адвокатів, 2 – всеукраїнська конференція прокурорів, 2 – з'їзд представників юридичних вищих навчальних і наукових установ.

Як зазначив в ході засідання Верховної Ради голова парламентського комітету з питань правової політики та правосуддя Руслан Князевич (фракція "Блок Петра Порошенко") закон "дасть можливість відкрити шлях до того, щоб, нарешті, повною мірою завершити судову реформу".

Нагадаємо, що Верховна Рада україни 2 червня прийняла зміни до Конституції в частині правосуддя, а також пов'язаний закон "Про судоустрій і статус суддів". Замість Вищої ради юстиції в Україні з'явиться Вища рада правосуддя, повноваження якої будуть ширше, ніж у ВРЮ.

Зміни до Конституції в частині правосуддя вступили в силу з 30 вересня. Президентський законопроект про Вищу раду правосуддя зареєстрований в Раді 23 вересня і визначений главою держави як невідкладний.